Bir web sayfasında metni vurgulayıp sağ tıklayarak, kullanıcılar seçtikleri sohbet botuyla bilgi özetleme, dili basitleştirme veya içeriği test etme gibi etkileşimlerde bulunabilirler. Mozilla, bu sohbet botlarının kullanımının tamamen isteğe bağlı olduğunu ve Firefox’un temel işlevlerine entegre edilmediğini vurguluyor.

Bu özelliklere erişmek için kullanıcıların Firefox'un deneysel Nightly sürümünü yüklemesi gerekiyor. Mozilla, bu sürümü "istikrarsız bir test ve geliştirme platformu" olarak tanımladığı için kullanıcıların dikkatli olmalarını öneriyor. Kurulumun ardından, kullanıcılar Ayarlar > Nightly Deneyleri bölümüne giderek Yapay Zeka Sohbet Botu Entegrasyonu seçeneğini etkinleştirebilir ve tercih ettikleri sohbet botunu seçebilirler.

Sohbet botunu her zaman erişilebilir kılmak isteyen kullanıcılar, araç çubuğuna kalıcı olarak ekleme seçeneğine sahiptir. Bunu yapmak için araç çubuğuna sağ tıklayıp Araç Çubuğunu Özelleştir'i seçerek yan panel simgesini istenen konuma sürükleyebilirler.

OpenAI, ChatGPT'nin o yeni özelliğini tanıttı! OpenAI, ChatGPT'nin o yeni özelliğini tanıttı!

Mozilla, kullanıcıların bu sohbet botlarını deneyerek hangisinin ihtiyaçlarına en uygun olduğunu belirlemelerini teşvik ediyor. Organizasyon, bu yapay zeka modellerinin hala geliştirilmekte olduğunu ve çeşitli güçlü ve zayıf yönlere sahip olduğunu kabul ediyor. Mozilla, kullanıcı geri bildirimlerine dayanarak sohbet botu deneyimini iyileştirmeyi ve bu özelliği Firefox'un beta ve sürüm versiyonlarına getirmeyi planlıyor.

Editör: Enes Sapmaz