Günümüzde samimiyetini ve dürüstlüğünü yitiren insan ilişkileri yüzünden geçmiş zamanlar, insanların ilgisini oldukça fazla çekiyor. Elektriğin bile icat edilmediği dönemlerde bir yerden bir yere at arabasıyla günlerce gidilse de bazı değerlerin ortadan kalkmadığı gerçeği ekran tercihlerimize de yansıyor.

Kadınların kat kat, erkeklerin süslü ceketler giydiği saraylardan, Vikinglerin kılıçlarıyla dünyayı fethettiği yıllara kadar tarihin tüm dönemleri dizilerin vazgeçilmezlerinden biri.

İşte tarihi dizi düşkünleri için 8 öneri:

Vikings

History Channel imzalı dizi, efsanevi Viking savaşçıcı Ragnar Lothbrok ve oğullarının hayatını, dönemin yaşantısını, yaptığı seferleri ve hükmettiği toprakları konu alıyor. Ragnar karakterine hayat veren Travis Fimmel’ı dünya çapında şöhrete kavuşturan dizi, 6.sezonunu geride bıraktı. 7. sezonun ne zaman geleceği ise henüz bilinmiyor.

Vikinglerin tarihine ilgi duymayan insanlar bile o döneme aşık oldu. İrlanda’daki çekim sahneleri dizinin hayranlarını cezbediyor ve turistleri o bölgeye çekmeye devam ediyor.

Outlander

Giderek yükselen bir grafik çizen bir diğer dizi de Outlander. Diana Gabaldon’un aynı adlı romanından ekrana uyarlanan dizi, ilk sezonunda bile dünyanın dört bir yanından milyonlarca hayranı ekranlarda tuttu. Jamie Fraser olarak Sam Heughan ve Claire olarak Caitriona Balfe diziden önce üne sahip değilken, bugün dünya çapında tanınıyor.

Vikinglerin İskandinavya’yı tanıtması gibi, Outlander’da İskoçya destinasyonu için aynı ivmeye sahip. İlginç bir şekilde dizi, kendisini 200 yıl önce 18. yüzyılda İskoçya’da bulan İngiliz savaş hemşiresinin yeni hayatının ani değişimini ve o dönemin gelişimini anlatıyor.

Peaky Blinders

Son dönemin en iyi tarihi dizilerinden olan Peaky Blinders, I. Dünya Savaşı sonrası dönemde geçen Birmingham kentinde yaşayan Peaky Blienders adlı çeteyi konu alıyor. Suç-Drama türü olan dizideki çete lideri Tommy Shelby karakterine Cillian Murphy hayat veriyor. 2013’te başlayan dizi 5.sezonunu geride bırakırken, koronavirüs sebebiyle ertelenen 6. sezon çekimleri nihayet geçtiğimiz günlerde başladı.

OKUYUN  Yeni Marvel filmi Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings'ten ilk fragman geldi!

Victoria

Victoria dizisi, Jacobites’in İskoçya’nın taht mücadelesine direndiği Britanya’nın en sevilen kraliçesinin hayatını anlatıyor. Victoria, Birleşik Krallık – İrlanda Kraliçesi ve o zamandan beri İngiltere’nin en sevilen Kraliçesidir. 19. yüzyılda 63 yıl 7 ay sürdü. Jenna Coleman ve Tom Hughes’un oynadığı Kraliçe Victoria Elizabeth’ten bu yana en uzun vadeli hükümdar, sevgili ve kocası Albert’tir. Victoria, ekrandaki en popüler tarihi dizilerden biri.

The Crown

En uzun süredir tahtta kalan ve yönetmeye devam eden 92 yaşındaki İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in hayatının bilinmeyen yönlerini anlatan The Crown, son dönemin en popüler tarihi dizilerinden biri.

Netflix’in yapımcılığını üstlendiği film dizisi Emmy Ödülleri, Altın Küre Ödülleri ve BAFTA Ödüllerini kazandı ve sayısız adaylığa sahip oldu. Kraliçe Elizabeth karakterine Claire Foy’un hayat verdiği yapım, taht ve saltanat ve uğruna neleri göze alınabileceğini ve feda edebileceğini anlatıyor.

Versailles

Fransa’nın en eski kralı ve tüm kralların en ünlüsü olan Louis-Dieudonné de France veya 14. Louis, 1643-1715 yılları arasında 72 yıl Fransa krallığı yaptı. Fransızlar tarafından Louis Le Grand (Büyük Louis) veya le Roi-Soleil (Güneş Kral) olarak anılan Louis’nin yaşamını, başarıyla ekrana taşıdı. Dizide Athelstan gibi Viking hayranlarını yakından tanıyan George Blagden, XIV.Louis’i ustaca canlandırdı.

Dizide Viking hayranları tarafından Athelstan rolü ile yakından tanıdığı George Blagden 14. Louis’e hayat veriyor.

Unsere Mütter, Unsere Vater

II. Dünya Savaşı’nı bu kez Almanların gözünden gösteren bu yapım, onların da savaşa istekli gitmediğini, yaşamlarına, gençliklerine, aile ve arkadaşlarına, itibarlarını nasıl kaybettiklerini büyük bir başarı ile ele alıyor. Bu başarılı savaş dizisi izlediğinizde uzun yıllar sonra bile unutmayacağınız bir yapım. Savaştan hoşlanmayanların bile izlemesi gereken bir dizi.

OKUYUN  Yapımcıdan açıklama! The Last of Us dizisinin konusu, oyundan farklı mı olacak?

War and Peace

BBC’nin mini dizisi olan “War and Peace” en başarılı uyarlama mini dizilerden biri. Lev Tolstoy’un aynı adlı ölümsüz eserinden uyarlanarak ekrana getirildi.

BBC yapımı dizinin başrolünde Paul Dano, James Norton ve Lily James yer alıyor. Mini dizi aynı zamanda şimdiye kadarki en iyi “Savaş ve Barış” uyarlaması olarak kabul ediliyor.

Beş soylu ailenin yaşamları çerçevesinde “Savaş ve Barış”, Fransa’nın Rusya’yı işgali sırasında meydana gelen olayları ve Napolyon döneminin Rus çarlığı üzerindeki etkisini, bu etkinin sonuçlarını anlatıyor.