Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’nin geliştirdiği yerli koronavirüs aşısı TURKOVAC için acil kullanım onayı başvurusunun yapıldığını açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2022 Yılı Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında yaptığı açıklamada TURKOVAC için acil kullanım onayı başvurusunun yapıldığını duyurdu.

Fahrettin Koca, açıklamasında “Yerli COVID inaktif aşımız TURKOVAC, bugün itibarıyla acil kullanım onayına müracaat etmiştir.” dedi. Koca, TURKOVAC’ın yıl bitmeden yaygın kullanıma girmesini ümit ettiklerini belirtti ve her aşamasının ülkemizde ve ülkemiz bilim insanlarınca geliştirildiğini, aşının ülkemize, milletimize ve tüm dünyaya hayırlı, uğurlu olmasını dilediğini ifade etti.

Ücretsiz SMA test programı

Sağlık Bakanlığı, iki ay önce evlilik öncesinde tüm çiftler için ücretsiz SMA test programı başlatacağını açıklamıştı. 81 ilde başlayacak olan bu uygulamayla ilgili de konuşan Fahrettin Koca, hazırlıklarını tamamladıklarını açıkladı. Koca, ülke genelinde yılbaşından önce taramaların başlayacağını, 2022 yılında SMA taramasında hedefin %90 olduğunu açıkladı.

OKUYUN  Çin'de COVID-19 testi pozitif çıkan 3 ev kedisi öldürüldü! Büyük tepki var...