İlaç üreticisinin ABD Gıda ve İlaç İdaresi‘ne sunduğu bir klinik deneye ilişkin verilere göre, Pfizer‘in COVID-19 aşısı, 5-11 yaş arası çocuklarda semptomatik COVID-19‘u önlemede %90,7’lik bir etkinlik oranına sahip. ABD Gıda ve İlaç Dairesi‘nin, bağımsız danışma komitesi tarafından önümüzdeki hafta yapılacak bir değerlendirmenin ardından 5 yaşından küçük çocuklar için Pfizer aşısına yeşil ışık vermesi beklenmekte.

Bu geçtiğimiz Çarşamba günü Beyaz Saray, 12 yaşın altındaki çocuklara koronavirüse karşı aşı hizmeti sağlamak için bir plan paylaştı ve “Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri’nin yeni bir tavsiyesi izleyen günlerde vatandaşlara iletileceği” söylendi. Bu arada  tüm COVID-19 aşıları gibi, çocuklar için yapılan aşılarda ücretsiz olacak.

COVID-19 aşısının doz açısından farklılık gösterebilir. 5-11 yaş arası çocuklara daha az dozaj olan 10 mikrogram  Pfizer aşısı uygulanacak. (12 yaş ve üzeri kişilere 30 mikrogram dozaj aşı sağlanıyor)

ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Departmanı, ailelerinin karar verebilmeleri için çocuklara yönelik COVID-19 aşısı hakkında ebeveynlere bilgi sağlamak amacıyla, koronavirüs ve çocuklarda aşı hakkında ulusal bir halk eğitim kampanyası da başlatıyor.

OKUYUN  Amazon hangi hizmetine son veriyor? İşte detaylar...