Dünyada COVID-19 salgını ile mücadelede önemli bir güç çarpanı olan aşılama süreci bir yandan devam ederken, bir yandan da kaç doz aşı yapılması gerektiğine dair çalışmalar aralıksız devam ediyor. Günümüz şartlarında iki dozda uygulanan aşılarda üçüncü dozun kullanılması fikri son dönemde gündeme gelen konulardan biri. Salgına karşı en etkili silahlardan biri olduğu düşünülen BioNtech / Pfizer aşısı bilindiği üzere iki doz halinde uygulanmakta. Ancak altı aya kadar koruma sağladığı düşünülen aşının üçüncü dozuna ihtiyaç olabileceği öne çıkmaya başladı. Pfizer CEO‘su Albert Bourla‘nın yaptığı açıklamalara göre, potansiyel uygulama kapsamında üçüncü doz aşının 6-12 ay içinde uygulanması gerekebilir.

Bourla‘ya göre doğrulanmış bir araştırma bulunmamakla birlikte COVID-19 virüsü influenza virüsüne benzediği için aşılama sürecinde yine de üçüncü bir doz gerekebilir. Örneğin çocuk felci aşısı tek dozda verilse de grip aşısı yaptıran kişilerin bu uygulamayı her yıl tekrarlaması gerekir. Bourla‘nın bu konudaki açıklaması şu şekilde oldu:

“Olası senaryolardan biri, üçüncü doza ihtiyaç duyabileceğimizi gösteriyor. Bunun altı ila 12 aylık dilim aralğında uygulanması gerekebilir. Devam eden süreçte ise yıllık aşılama süreci başlayabilir. Ancak bunların bir ihtimal olduğunun bilinmesi gerek. Virüsün varyantaları burada anahtar bir role sahip. Virüsle temas halinde olma ihtimali olan insan havuzunu en aza indirgememiz gerekiyor.”

OKUYUN  1.4 milyon doz Pfizer & BioNTech aşısı Türkiye’de!