Uber'in sürücüsüz kazasında yeni gelişme! Uber'in sürücüsüz kazasında yeni gelişme!

Son günlerde yapay zeka ve robot teknolojileriyle ilgili bilim kurgu filmlerini aratmayan haberler karşımıza çıkmaya devam ediyor. Bunlardan bir yenisi daha ABD'de yaşandı. San Fransisco'da robot taksiler yolu kapattı.

2022-07-03 12_10_49-91swnw36tl891.jpg (4032×2268)

Geçtiğimiz günlerde Google 'dan bir mühendis, yapay zeka sohbet robotunun hislerinin oluşmaya başladığını iddia etmişti. Google'ın Sorumlu Yapay Zeka organizasyonundaki işinin bir parçası olarak LaMDA veya Diyalog Uygulamaları için Dil Modeli arayüzü ile sohbet etmeye başladığını söyleyen Blake Lemoine, LaMDA ile din, bilinç ve robotik yasaları hakkında konuştuğunu ve modelin kendisini hisleri olan 'duyarlı' bir kişi olarak tanıttığını söyledi. LaMDA'nın "insanlığın refahına öncelik vermek" ve "mülk olarak değil, Google'ın bir çalışanı olarak kabul edilmek" istediğini söyledi. Tüm bu yaşananlardan sorna ise Google, mühendisi görevden almıştı.

Bugün analtacağımız olaya bir benzer olay da yakın zamanda Chevy Bolt sürücüsüz araç ile polis memurları arasında yaşanan güldüren olaydı. Cruise şirketine ait otonom araç, trafik ışıklarında beklerken bir polis memuru tarafından kontrol edilmeye başlıyor. Aracın içerisinde bir sürücü olmadığını gören polis, şaşkınlıkla ne yapacağını bilemiyor. Daha sonra ise kendi aracına geri dönüyor. Trafik ışığının yeşil yanmasıyla harekete geçen otonom aracı gören polisler, otomobilin kaçtığını düşünüyor ve peşine takılıyor. Cruise şirketine ait otomobil, ışıkları geçtikten hemen sonra dörtlülerini yakarak tekrar duruyor ve kovalamaca fazla uzun sürmüyor. 

Şimdi de yine robot taksiler ilginç bir olaya imza attı ve San Fransisco'da yolu kesti.  

Robot arabalar toplanıp yolu kapattı

Otonom sürüş denince genelde yaşanan olaylar Tesla markası üzerinden karşımıza çıkıyor ancak bu kez Cruise robot taksiler nedeni belli olmayan bir şekilde yolu kapattı.

2022-07-03 12_10_37-2sa6bzo5tl891.jpg (4032×2268)

San Fransisco'da belirli bazı saatlerde yolcu taşıyan Cruise robot taksilerden iki tanesi bir anda yolun ortasında durdu ve kontak kapattı. Daha sonra bu araçlara 5 tane daha robot taksi eklendi ve caddenin ortasında anlamsız bir şekilde beklediler.

Normal şartlarda yolcuları beklemek için park alanlarına giden robot taksiler, yaşanan aksaklık sonucu kendi istedikleri yere yani caddenin ortasına park etti. İletişime de yantı vermeyen robot taksiler, şikayerler sonucu fark olay oldu.

Daha sonra Cruise mühendisleri taksileri yeniden aktifleştirip optimizasyonlarını tamamlamak için şirkete geriye götürdü. 

Olayın neden yaşandığı henüz belli değil fakat bu tip olaylar insanların yapay zeka teknolojilerine olan güvenini kırıyor demek yanlış olmaz.

Editör: Burak Karahan