Ekran kartı devi NVIDIA, yeni nesil RTX 40 serisi ekran kartlarını 2022'nin sonuna, kasım ya da aralık ayına kadar erteleyebilir. 

Ada Lovelace mimarili RTX 4000 serisinin çıkış tarihinde değişikliğie gidilmesinin sebebi ise madenciliğin ve ekran kartlarına olan talebin düşmesi gösteriliyor.

Apple'ın sanal gerçeklik cihazı hakkında yeni iddia! Apple'ın sanal gerçeklik cihazı hakkında yeni iddia!

Güvenilir bir sızıntı kaynağı olan YouTube kanalı Moore's Law is Dead'e göre, yeni nesil ekran kartlarınının üretimi Samsung'dan TSMC'ye kaydıran şirket, kartların çıkış tarihini 2022 Kasım ya da Aralık ayına ertelemekyi düşünüyor.

Nvidia-GeForce-RTX-4000-GPUlarini-beklenenden-daha-erken-yayinlayabilir

GPU'lara talep azalıyor

NVIDIA daha önce ekran kartlarına artan talep sonrasında RTX 3000 serisinin üretimini yüksek oranda artırmıştı. Fakat kripto para dünyasında yaşanan düşüş sonrası ekran kartlarına olan talep azalmış ve birçok ikinci el RTX 3000 serisi kart satışa çıkmıştı.

Geçtiğimiz haftalarda RTX 40 serisi ekran kartlarının siparişlerini ertelemek için TSMC ile görüşmelere başlayan Nvidia, görünüşe göre büyük bir RTX 30 stoğuna sahip ve bunları elden çıkarmayı planlıyor. Daha fazla para kazanmak isteyen NVIDIA'nın böyle bir tercih yapması çok mantıksız gözükmüyor.

Editör: Burak Karahan