Netflix'in kurucuğu ortağı Reed Hastings, yönetim kurulu ile yeni CEO görevine atanan kişiler arasında bir "köprü" görevi görerek İcra Kurulu Başkanı olarak görev yapmaya devam edeceğini söyledi.

Pozisyonundan ayrılan liderin, bu pozisyon değişikliği uzun zamandır beklenen bir hareket olarak nitelendirdi. Ayrıca gittikçe artan iş yükününden kurtulmak için tam "doğru zaman" olduğunu da ekliyor. Ted Sarandos, CEO'luktan, Netflix'in orijinal içeriklerinde lider konuma terfi ettilirken, Greg Peters ortaklıklar kurmada ve şirketin oyun sektörüne yönelmesinde kilit rol oynayacak bir isim haline gelecek.

Hastings'in ayrılışı, Netflix'in yavaşça abonelerini kaybetmesiyle alakalı çıkan dedikodulardan sonra geldi. On yıldan fazla bir süredir ilk kez bu kadar fazla abone kaybeden şirket, bunun sorumlusunun şiddetli rekabet, sınırlı büyüme fırsatları ve yaygın hesap paylaşımının bir kombinasyonunu olduğunu belirtiyor.

Web Photoshop hizmeti yapay zeka desteği alıyor! Web Photoshop hizmeti yapay zeka desteği alıyor!

netflix (2)-3

Bununla birlikte, yeni yayınlanan dördüncü çeyrek kazanç raporunda, dijital platformuna 7,66 milyon yeni müşteri ekleyerek toplam 230,75 milyon aboneye ulaştığını bildirdi. Bu, kâr pahasına yapılmış bir adım olsa da, Netflix yalnızca 55 milyon dolar net gelir elde edebildi.

Netflix, yıl sonu performansının tahminini aştığını ve 7 dolarlık reklam destekli planının ilk performansından "memnun" kaldığını söylüyor. Şirket, bu düşük fiyatlı katmana kaç müşterinin abone olduğunu söylemedi.

netflix-13-1

Şirket, 2023'ün ilk çeyreği konusunda temkinli bir iyimserlik sergiledi ve abone tabanında "ılımlı" bir artış olabileceğini belirtti. Dönemin ilerleyen dönemlerinde ücretli hesap paylaşımını "daha geniş çapta" başlatmayı planlıyor.