Mastercard, bazı ülkelerde kripto bağlantılı ödeme kartları sunmak için Binance, Nexo ve Gemini dahil olmak üzere kripto borsalarıyla daha önceden ortaklık kurmuştu. Mastercard'ın Binance bağlantılı kartları, kullanıcıların borsadaki kripto para varlıklarıyla finanse edilen geleneksel para birimlerinde ödeme yapmasına olanak tanır.

Elon Musk'ın Twitter logosunu uğruna değiştirdiği köpeğin olayı ne? Elon Musk'ın Twitter logosunu uğruna değiştirdiği köpeğin olayı ne?

Mastercard'ın kripto ve blockchain başkanı Raj Dhamodharan Perşembe günü Reuters'e verdiği demeçte, "Dünya çapında kripto kart programları sunan düzinelerce ortağımız var ve bunlar genişlemeye devam ediyor. Kriptoya güvenli bir şekilde erişim sağlamak da değer teklifimizin bir parçası ve bunu yapmaya devam ediyoruz." dedi.

mastercard

Bankalar, büyük borsa FTX'in iflası da dahil olmak üzere geçen yıl bir dizi büyük kripto firmasının çökmesinden sonra kripto müşterilerine karşı temkinli hale geldi. Ayrıca ABD'li düzenleyiciler, piyasada uyumsuzluk olduğunu söyledikleri şeylere giderek daha fazla baskı uygulamaya başladılar.

Mart ayında ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu, dünyanın en büyük kripto borsasını düzenleyicinin "yasadışı" bir borsa ve "sahte" bir uyum programı olarak adlandırdığı şeyi yürütmekle suçlayarak Binance'e dava açtı.

Kasım ayında ise Visa, FTX ile küresel kredi kartı anlaşmalarını feshetti.
 

Editör: Enes Sapmaz