ABD Bölge Yargıcı Lewis Kaplan, savcıların Bankman-Fried'in geçen ay dolandırıcılık davasındaki önemli bir tanığı taciz etmeye çalıştığı yönündeki iddialarını dikkate alarak bu kararı verdi. Bankman-Fried, ABD'deki yatırımcıları milyarlarca dolar dolandırmak ve siyasi bağışlara milyonlarca dolar harcamakla suçlanıyor. Ancak Bankman-Fried, suçsuz olduğunu savunuyor.

Elon Musk'ın Twitter logosunu uğruna değiştirdiği köpeğin olayı ne? Elon Musk'ın Twitter logosunu uğruna değiştirdiği köpeğin olayı ne?

Yargıç Kaplan, Aralık ayındaki tutuklanmasından bu yana Bankman-Fried'in tanıkları en az iki kez rahatsız etmeye çalıştığına dair olası nedenlerin olduğunu ifade etti.

Bankman-Fried, Manhattan'daki bir federal mahkemede görülen duruşmadan ayakkabı bağlarını, ceketini ve kravatını çıkararak ve ceplerini boşaltarak ABD Marshals Teşkilatı üyeleri tarafından kelepçeli olarak çıkarıldı. Bahamalar'dan iade edildikten sonra, eski milyarder ve "kripto kralı" olarak adlandırılan Bankman-Fried, ailesinin Kaliforniya'daki evinde ev hapsinde tutuluyor.

sam bankman fried (4)

Bankman-Fried'in 250 milyon dolarlık kefalet paketi, internet ve telefon kullanımını ciddi şekilde kısıtladı. Ancak son zamanlarda savcılar, eski eşi Caroline Ellison'ın özel yazılarını paylaşarak bu kısıtlamaları ihlal ettiği gerekçesiyle Bankman-Fried'in hapse gönderilmesini talep etti. Ellison, Bankman-Fried aleyhinde ifade verdi ve 110 yıl hapis cezasına yol açabilecek suçlamaları kabul etti. Bu anlaşma kapsamında daha hafif bir ceza almayı kabul etti.

Bankman-Fried'in avukatları, itibarını korumak amacıyla hapse gönderilmemesi gerektiğini savunuyor ve basına konuşma hakkını vurguluyor. Savcılar ise "ima, spekülasyon ve yetersiz gerçeklerden" oluşan kanıtlarla Bankman-Fried'i hapse göndermeye çalıştıklarını iddia ediyor.

Editör: Enes Sapmaz