Zhao, Kasım ayında Banka Gizlilik Yasası'nı ihlal etmekten suçlu bulunmuştu. Suçlamalar arasında, anti-kara para aklama programı kurmamak gibi yasal gereklilikleri yerine getirmemesi de bulunuyordu.

Federal Savcılık, Binance'ın suç faaliyetlerine göz yumduğunu iddia ediyor. Hazine Sekreteri Janet Yellen, Zhao'nun şirketinin yasal yükümlülüklerini göz ardı ettiğini belirtti ve bu tutumun teröristlere, siber suçlulara ve çocuk istismarcılarına hizmet ettiğini söyledi.

Zhao'nun suçunun sonucunda Binance, 2.5 milyar doları verasete terk etmeyi ve 1.8 milyar dolarlık bir ceza ödemeyi kabul etti. Kişisel olarak Zhao, 50 milyon dolarlık bir ödeme yaptı.

Zhao-1

Edge tarayıcısına kripto para cüzdanı geliyor Edge tarayıcısına kripto para cüzdanı geliyor

Öte yandan, bazıları Zhao'nun cezasının diğer benzer vakalara göre oldukça hafif olduğunu düşünüyor. Örneğin, Mart ayında kripto platformu FTX'in başındaki figür Sam Bankman-Fried, yedi dolandırıcılık ve komplo suçlamasıyla 25 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Zhao'nun avukatları, suçunun standart federal cezanın altında olduğunu savunuyorlar. Ancak savcılar, Zhao'nun suçlarının olağanüstü boyutta olduğunu ve üç yıl ceza alması gerektiğini iddia ediyorlar. Kararın ardından Zhao'nun avukatları, temyize gitmeyi düşündüklerini belirtti. Öte yandan, Zhao'nun cezası kripto endüstrisi ve kripto borsalarının geleceği üzerinde de geniş bir etki yaratması bekleniyor.

Editör: Enes Sapmaz