Yeni kullanıcı arayüzünü anlatan Mark Gurman, Apple'ın geçen yıl iOS 14 ile birlikte tanıttığı widget'ların "stilini" ödünç alırken, orijinal watchOS'un bir parçası olan Glances sisteminin öğelerini geri getirileceğini söylüyor.

Yeni arayüzün, şirketin 2017'de watchOS 4 ile tanıttığı Siri saat yüzünü "hatırlatacağını", ancak kullanmak istediğiniz saat arayüzünün değiştirilebileceğini söyledi. Gurman, üst üste yerleştirilen widgetlar arasında gezinmenizi sağlayan iOS özelliğine atıfta bulunarak bir pencere özelliğine atıfta bulundu.

Ayrıca, Apple'ın, Apple Watch fiziksel düğmelerine yönelik bir ince ayarı test ettiği bildiriliyor. Arayüzün yeniden tasarımıyla, dijital kurma koluna basmak, kadranın şu anda watchOS 9'da yaptığı gibi sizi ana ekrana götürmek yerine işletim sisteminin yeni widget'lar görünümünü başlatabileceksiniz.

IKEA, iç mekanların hava kirliliğini ölçen bir sensör yaptı! IKEA, iç mekanların hava kirliliğini ölçen bir sensör yaptı!

gifapple

Şirketin yeniden tasarımın bazı kullanıcılar için farklı olacağını belirten Gurman, Apple'ın yeni arayüzünü ilk başta isteğe bağlı olarak kulanıma sunulacağını söyledi.

WWDC 2023'e bir aydan biraz daha uzun bir süre kala, Apple, Watch kullanıcılarının giyilebilir cihazlarının bir sonraki büyük yazılım güncellemesinden neler bekleyebilecekleri hakkında daha fazla bilgi paylaşacak.

Editör: Enes Sapmaz