Apple, araba projesi yüzünden yüzlerce çalışanını kovdu! Apple, araba projesi yüzünden yüzlerce çalışanını kovdu!

Maserati'nin sadece 62 adet üreteceği Project24 isimli otomobilinden ilk bilgiler ve görseller geldi.

3.0 litrelik Nettuno V6'dan güç alacak Project24, baz modeli MC20'den çok daha güçlü. MC20 621 beygir ( 463 kW ) üretirken Project24 ise  740 beygir ( 552 kW ) üretiyor. Motorda yapılan önemli değişikler bu güç farkını oluşturan temel faktör. Bunlardan en önemlisi ise bir çift yeni turbo.

maserati-project24 (4)

MC20 modelinin pistler için özel olarak üretilecek versiyonu olacak Project24, sınırlı kaymalı ve kendiliğinden sınırlı kilitli bir mekanik diferansiyel ve altı ileri sıları şanzıman yer alıyor. MC20 modelinde 8 ileri çift kavramalı bir vites bulunyuordu.

maserati-project24 (3)

Project24, ayarlanabilir amortisörlere ve viraj denge çubuğuyla birlikte gelecek. Brembo marka karbon seramik ve 18 inç boutundaki jantlar da dikkat çekiyor. Centre Stilo Maserati, MC20 modelinin pist versiyonu olan Project24'te ön farlar kaldırılmış ve yalnızca ön tamponun sağ ve sol tarafında ince şeritler halinde aydınlatmalar var.

maserati-project24

Kaputta yer alan dev havalandırma deliği, aracın aerodinamik olarak önemli ayrıntısı. Yine aynı şekilde arka kısımdaki devasa kanatta aracın yere basma kuvveti için pistlerde çok işe yarayacaktır. Aracın egzozları ise dev arka difüzörünm tam ortasında.

maserati-project24 (2)

Project24 modeli yaklaşık 1,250 KG ağırlığında olacak. Yani temel modeli MC20'den 250 KG daha hafif olacak. Tamamen pist odaklı olacak otomobilde FIA onaylı bir roll-cage adı verilen bir kokpit sistemi bulunuyor. Bu da aracın kaza anında B sütunlarının kabine girmesini engelleyebilecek.

maserati-project24 (1)-1

Son olarak Project24'ü ekstra bir yolcu koltuğu ve  geri görüş kamerasıyla birlikte pist sürelerini tutabileceğiniz telemetri kayıt cihazını da araçla birlikte satın alabiliyorsunuz.

Editör: Burak Karahan