Araştırmacılar, son Mısır firavunu VII. Kleopatra'nın kullandığı kokuyu hazırlamak için bir araya geldi ve bu parfüm yeniden üretildi. Kleopatra hiç şüphesiz Antik Çağ'ın en ünklü kadını ve arkeologlar yüzyıllardır Mısır'ın son kraliçesi Kleopatra'yı çevreleyen birçok gizemi çözmeye çalışıyorlar. Hawaii Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, onun kişisel zevkinin çok özel bir yönü olan "Parfüm"üne ışık tutmak için bir araya geldi. Profesörler Robert Littman ve Jay Silverstein, 2012 yılında, şimdi Tell el-Timai olarak adlandırılan Aşağı Mısır şehri Thmuis'in harabelerinde bir parfüm yapımı alanını kazdıklarında bu iddialı projeye başladılar. Kazı alanında, özellikle kuru koku kalıntıları içeren parfüm şişeleri ve amforalar (İki kulplu, Antik Dönemlere özgü bir çeşit çömlek) keşfedildi.

Arkeologlar daha sonra, farklı antik parfüm tariflerini test etmelerine yardımcı olmak için eski Mısır parfümü konusunda iki uzman olan araştırmacı Dora Goldsmith ve Sean Coughlin'e danıştı. Amaç, Kraliçe Kleopatra VII Filopatör'ün eski metinlerde açıklanan geleneksel yöntemlere göre kullanmış olabileceği kokuyu yeniden üretmekti. MÖ 4. yüzyılda Mısır parfüm tarifleri Yunanca yazılmıştı ve MÖ 1. yüzyılda Latince metinlerde yer almıştı. Bu belgelere dayanarak, araştırmacılar iki kokunun eski Mısır'ın seçkinleri tarafından kullanıldığını buldular. Bunlar, günümüz Yemen'ine tekabül eden bir bölgede yetişen ağaçların reçinesinden üretilen lüks bir aromatik sakız olan mür bazlı iki koku olan Mendesian ve Metopian'dı.

NASA'nın Artemis görevi yine ertelendi! NASA'nın Artemis görevi yine ertelendi!

"2000 yıldır kimsenin koklayamadığı bir parfüm"

Araştırmacılar farklı malzemeleri bir araya getirerek kokuları çeşitli şekillerde sentezlediler ve sonunda 2019'da mür, kakule, zeytinyağı ve tarçının birleştiği güçlü ve baharatlı bir koku elde ettiler. Robert Littman bu kokuyu "2000 yıldır kimsenin koklamadığı bir koku" olarak tanımladı. Bu parfüm Washington DC'deki National Geographic Müzesi'ndeki "Mısır Kraliçeleri" sergisine dahil edilmiş olsa da, bileşiminin doğruluğu konusunda hala bazı belirsizlikler var. Hyperallergic'e göre, araştırma ekibi, Kleopatra'nın kullanmış olabileceği parfümü daha doğru bir şekilde yeniden yaratmak için daha fazla kimyasal analiz yapmaya hazırlanıyor. Ayrıca, kalıntının bir örneğini Kahire Müzesi'nde konservatör olan Abdelrahman Medhat'a getirmek için bu yaz Mısır'a dönmeyi planlıyorlar. Bilimdeki ilerlemelere rağmen, yüzyıllar önce kullanılan parfümlerin mükemmel kopyalarını yapmak son derece zordur. 2005 yılında, parfümcü Mandy Aftel, mumyası San Diego müzesinde onlarca yıldır korunmuş olan dört veya beş yaşındaki Mısırlı bir kız olan Sherit'in kullandığı bir parfümü yeniden yaratmaya çalıştı, ancak başarısız oldu.