Uzmanların araştırmalarına göre kemoterapiye bile yanıt vermeyen yeni bir kanser tipi keşfedildi. Şimdiye kadar neredeyse bütün pediyatrik karaciğer kanserleri ya hepatoblastom ya da hepatosellüler kanser olarak sınıflandırılıyordu. Ancak pediyatrik patoloji uzmanlarının yeni çalışmalarının sonucunda yeni bir kanser tipi keşfedildi.

Karaciğer kanserinin keşfedilen yeni bir alt tipi olan bu tür, yüksek risk taşıyor.

Webtekno'da yer alan habere göre, uzmanlar, hastalarla beraber yürüttükleri çalışmalarda ortaya çıkan bu yeni kanser hücresinin kemoterapiye yanıt verme olasılığının çok daha düşük olduğunu belirtiyorlar. Bu yeni tür kanser hücresi, transplantasyon da dahil olmak üzere daha agresif cerrahi yaklaşımlarla tedavi edilmediklerinde kötü sonuçlanıyorlar.

Hepatocellular-Malignant-Neoplasms-Testing-Graphic

Yapay zeka ilk kez ilaç geliştirdi! Onay bekliyor... Yapay zeka ilk kez ilaç geliştirdi! Onay bekliyor...

Teksas’taki Baylor Üniversitesinde patoloji, immünoloji ve pediyatri profesörü olan Dr. Dolores López-Terrada, "Bulgularımız, ilk tanı anında tedavi önerilerini optimize etmek için bu tümörleri doğru bir şekilde sınıflandırmak için moleküler testlerin önemini vurgulamaktadır" diyor.

Dr. Terrarda’nın araştırma sonuçlarına göre bu yeni tür kanser hücresine sahip olan bireylerin, diğer iki tür karaciğer kanserine uygulanan tedavilerden farklı şekilde tedavi edilmesi gerekiyor. Bu yüzden bu bulgular erken teşhis ve tedavi konusunda oldukça yararlı olacaklar. Siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Editör: Burak Karahan