Insilico Medicine'in eş CEO'su ve baş bilim sorumlusu Feng Ren yapay zeka tarafından geliştirilen ilaç hakkında yaptığı açıklamada, "Hem fibrozis hem de inflamasyona karşı kanıtlanmış potansiyele sahip INS018_055, dünya çapındaki hastalar için başka bir seçenek sunabilir." dedi.

Her markette bulunan bu malzeme karbondioksiti emebiliyor! Her markette bulunan bu malzeme karbondioksiti emebiliyor!

Anti-fibrotik ilaçlar, organlarda büyüyebilecek anormal miktarda fibröz doku oluşumunu önlemek için kullanılır. INS018_055, kronik bir skar oluşturan akciğer hastalığı olan idiyopatik pulmoner fibrozu tedavi etmek için test edilmektedir. Yaklaşık 5 milyon kişi hastalıktan etkileniyor. İlaç Pharma.AI tarafından tasarlanmıştır. 2020 yılından beri geliştirilmektedir.

İlaç, randomize, çift kör, plasebo kontrollü bir çalışma kapsamında inceleniyor. Hastalara 12 haftalık bir süre boyunca ağız yoluyla uygulanmaktadır. Şirket, ilacı Amerika Birleşik Devletleri ve Çin'deki 40 tesiste test etmek için idiyopatik pulmoner fibrozlu 60 kişiyi işe almayı planlıyor.

Insilico Medicine'nin kurucusu ve eş CEO'su Alex Zhavoronkov yaptığı açıklamada, "IPF için bu yeni inhibitörle Faz II denemelerinin başlatılması, ilaç keşfinde derin üretken pekiştirmeli öğrenme için önemli bir kilometre taşını temsil ediyor" dedi.

"Yapay zeka tarafından keşfedilen ve tasarlanan tedavilerin hastalar için etkinliğini, üretken yapay zeka platformumuzun gerçek bir doğrulaması olan klinik deneylerde keşfedeceğiz."

Editör: Enes Sapmaz