ABD'nin Kaliforniya eyaleti, iklim değişikliğine karşı şimdiye kadar atılmış en önemli adımlardan biri attı. Ülkenin en kalabalık eyaleti olan ve otomobil kültürünün merkezi olarak kabul edilen Kaliforniya, benzin veya dizel yakıt ile çalışan yeni otomobillerin satışını resmen yasakladı.

Tesla araçların büyük güvenlik problemi! 120 bin araçta risk teşkil ediyor... Tesla araçların büyük güvenlik problemi! 120 bin araçta risk teşkil ediyor...

İklim değişikliğine karşı atılan bu adımın atılmasında, eyalette çıkan ciddi orman yangınları da etkili oldu. 

2026'dan itibaren sadece sıfır emisyonlu otomobil

California Hava Kaynakları Kurulu'nun aldığı karara göre, otomobil üretricileri 2026 yılından başlayarak eyalette sadece sıfır emisyonlu otomobil, kamyonet ve SUV satışı yapabilecek. 

Bu karar sonrası diğer ülkelerin ve ABD eyaletlerinin benzer kararlara imza atması bekleniyor. California tarafından alınan diğer temiz ve emisyonsuz otomobil kararları New Jersey, New York ve Pennsylvania dahil olmak üzere en az 15 eyalet tarafından da benimsenmişti.

Ee-1

Halihazırda kullanımda olan araçlar etkilenmeyecek

California Hava Kaynakları Kurulu başkanı Liane Randolph yaptığı açıklamada, hedeflerinin 2040 yılına kadar kamyon ve otomobillerden kaynaklanan kirlilik oranını yarı yarıya düşürmek olduğunu söyledi. Bu yeni karar ile birlikte 2026 yılı itibariyle eyalette satılan tüm araçların yüzde 35’i elektrikli, hibrit ya da hidrojen yakıtlı olacak. 2030’a kadar ise bu rakam araçların yüzde 68’ini, 2035 itibariyle de tamamını kapsayacak.

Halihazırda kullanımda olan araçlar yeni getirilen düzenlemeden etkilenmeyecek.

Bu hedeflerin tutturulması için ülke genelinde şarj istasyonu servislerinin artması ve elektrikli araçlar için yeterli pil arzının da oluşturulması önemli. Eyalet yetkilileri, yeni yasal düzenlemenin 2045 yılında yüzde 100 yenilenebilir enerji hedefleri için son derece kritik olduğunu belirtiyor.

Sıkışık otoyollara ve Los Angeles üzerindeki sisli gökyüzüne ev sahipliği yapan California, ülkenin otomobil endüstrisi üzerinde hatırı sayılır bir otoriteye sahip.

2019′daki Trump yönetimi, Kaliforniya’nın kendi hava kalitesini düzenleme yetkisini iptal etti, ancak Biden yönetimi bu yetkiyi bu yılın başlarında geri verdi.

Eyalet yetkilileri, kuralın eyaletin 2045 yılına kadar %100 yenilenebilir enerjiye geçiş hedefine ulaşmak için kritik olduğunu ve bunun sonucunda ortaya çıkan emisyon düşüşlerinin daha az kardiyopulmoner ölüme yol açacağını ve astım ve diğer hastalıklardan muzdarip olanlar için daha iyi sağlığa yol açacağını da sözlerine ekledi.

806x378-elektrikli-arac-sarj-istasyonlari-yayginlasiyor-1491727972781

Otomobil üreticileri şüpheli

Büyük otomobil üreticilerini temsil eden Otomotiv İnovasyonu İttifakı’nın başkanı ve CEO’su John Bozzella, California’nın görevinin otomobil üreticileri için “son derece zorlayıcı” olacağını söyledi.

Bozzella yaptığı açıklamada, “Bu gereksinimlerin gerçekçi veya ulaşılabilir olup olmadığı, enflasyon, şarj ve yakıt altyapısı, tedarik zincirleri, işgücü, kritik mineral mevcudiyeti ve fiyatlandırması ve devam eden yarı iletken kıtlığı gibi dış faktörlerle doğrudan bağlantılıdır.” dedi. 

Editör: Burak Karahan