Bitkileri talan eden böceklere yeni çözüm Bitkileri talan eden böceklere yeni çözüm

Portekizli bir ev sahibi 2017 yılında bahçesini kazarken kemik parçalarına rastladı, ancak bulgular üzerine haber verilen araştırmacılar kazıları biraz daha genişletince çok büyük bir dinozor iskeleti ile karşılaştı.

Dev dinozor 11 metre boyunda ve 24 metre uzunluğunda

Çalışmayı ortaklaşa yürüten İspanya ve Portekiz'den paleontologlar, Avrupa'da bulunan en büyük sauropod dinozorunun kalıntılarına rastladıklarını düşünüyorlar. Son birkaç hafta içinde, araştırmacılar bir brachiosaurid sauropod veya brachiosaurus olduğunu düşündükleri omurga ve kaburga kalıntılarını ortaya çıkardı.

dinozor iskeleti (3)

Dinozor yaklaşık 11 metre boyunda ve muhtemelen 24 metre uzunluğundaydı. Bitki yiyen bir dinozor olan Sauropodlar, uzun boyunları ve kuyrukları ile karakterize ediliyorlar, ayrıca 160 ila 100 milyon yıl önce Üst Jura dönemi ile Alt Kretase arasında yaşayan Brachiosauridae grubunun bir parçasıdır.

Dinozor iskeleti kalıntıları antik canlının eski anotomisini korumuş halde bulundu

Lizbon Üniversitesi'nde bir araştırmacı olan Elisabete Malafaia, heyecan verici bulgu hakkında şunları söyledi: "Böyle bir hayvanın tüm kaburgalarını bu pozisyonda, orijinal anatomik konumlarını koruyarak bulmak pek olağan değildir."

dinozor iskeleti (4)

Ayrıca Malafaia açıklamalarına şunları ekledi: "Bu korunma şekli, dinozorların, özellikle de Portekiz Üst Jura döneminden gelen sauropodların fosil kayıtlarında nispeten nadirdir."

Çin'de yeni bir dikenli dinozor türü keşfedildi

Dinozorların yaklaşık 65 milyon yıl önce soyu tükendi, ancak paleontologlar bu güne kadar hala fosilleri ortaya çıkarmaya devam ediyorlar. Mart ayında, güneybatı Çin'de yeni bir dikenli dinozor türünün kalıntıları ortaya çıkarılmıştı. eLife'da yayınlanan bir çalışmada detaylandırıldığı üzere, Londra'daki Doğa Tarihi Müzesi liderliğindeki bilim insanları, Çin'in güneybatısındaki Yunnan Eyaletinde gün yüzüne çıkarılan kalıntılarını detaylandırmakla görevlendirildi.

dinozor iskeleti (1)

Yuxisaurus kopchicki olarak adlandırılan dinozor, Stegosaurus ve Ankylosaurus'u da içeren bir ailenin bir parçası ve yaşadıkları dönem aralıkları 174-192 milyon yıl önce Erken Jura dönemine kadar uzanıyor.

dinozor iskeleti (2)

Bugüne kadar Asya'nın herhangi bir yerinde bulunan en eski iyi korunmuş zırhlı dinozor olduğu belirtiliyor.

Editör: Enes Sapmaz