İşlemci devi Intel'in 12 Nesil Alder Lake işlemcilerine ait kaynak kodları internette ortaya çıktı. 2.9 GB boyutundaki dosyanın içerisinde BIOS verileri gibi son derece hassas bilgiler yer aldığı iddia ediliyor. GitHub'da paylaşılan dosyanın içeriği henüz tam olarak bilinmiyor.

Söylenene göre  BIOS veya Alder Lake-S işlemcilerin çipsetlerine ait bilgiler, dosyanın büyük kısmını oluşturuyor. Sızıntı eğer gerçek ise Intel mühendislerinin birçok sırrı da ortaya çıkmış olacak.

Şimdilik dosyanın içerisinde bir veri sızıdırıldığına dair bir bilgi bulunmuyor. Ancak Trusted Platform Module gibi bir yapının kaynak kodları ortaya çıktıysa çok daha ciddi bir sorun meydana gelebilir.

Intel-Core-11-Gen

Yakın zamanda birçok teknoloji devi bu tip saldırıların hedefi oldu. Bu yılın başlarında Nvidia da hackerların hedefi olmuş ve bir sızıntıyla gündeme gelmişti. Bu sızıntıda markanın gelecekte kullanacağı kaynak kodları, dökümanlar ve model isimleri ortaya çıkmıştı. Son yaşanan olayda ise sızıntının kaynağı maviler Intel mi yoksa başka bir OEM üreticisi mi bilinmiyor.

ABD'den çip sevkiyatına büyük darbe! ABD'den çip sevkiyatına büyük darbe!

Kullanıcıları nasıl bir tehlike bekliyor?

Kaynak kodların doğrudan Intel değil de başka bir 3. parti kaynaktan 'kısmen' sızdırılmış olma ihtimali, tehlikenin boyutunun daha küçük olma durumunu ortaya çıkarabilir. Fakat eğer gerçekten Alder Lake işlemcilerinin kaynak kodları Intel'den sızdırıldıysa, işlemcilerde bulunan güvenlik açıkları, doğrudan hackerların eline geçebilir.

Bu da Alder Lake işlemci kullanıcılarını, yeni fidye yazılım saldırıları ve benzeri saldırıların hedefi konumuna getirebilir. 

Intel'den konuyla ilgili bir açıklama henüz gelmedi.

Editör: Burak Karahan