Amerika'nın en popüler ücretli TV kanallarından HBO'nun dijital yayın platformu HBO Max, ilk dönemlerinde yaşadığı popülaritesini kaybetti ve birçok abonesini kaybetti. Öyle ki platform, son dönemde abone sayısını açıklamaktan bile kaçınıyor.

Son olarak  Game of Thrones’un yan dizisi House of The Dragon ile büyük ilgi çekse bile birçok kullanıcısını kaybeden ve yeni abone kazanamayan platform, tamamen kapanabilir.

HBO Max batıyor mu?

HBO yaptığı açıklamada tek tek abone sayılarını açıklamak yerine HBO Max, HBO ve Discovery + sistemine para veren toplamda 94.9 milyon kullanıcıya sahip olduğunu açıkladı. Bu 3 platformun toplam kullanıcı sayısına baktığımızda Netflix’in 223 milyon kullanıcısının yanında oldukça küçük kalıyor. Ve HBO içerisinden gelen kaynaklara göre platforma sadece House of The Dragon için para veren 29 milyon kullanıcı mevcut. Ancak analistler, 120 milyondan fazla kullanıcı diziyi izlemek için illegal yöntemleri tercih ettiğini de belirtiyor. Bu da HBO'nun yaşadğı en büyük problemlerden bir tanesi.

house-of-the-dragon

Sektörün önde gelen bazı isimlerine göre HBO Max, 2023 yılında son çare olarak Discovery Plus ve HBO Max uygulamalarını birleştirip kullanıcılarını geri kazanmaya çalışacak. Ancak eğer bu plan da başarısız olursa platformdaki içeriklerin Netflix ve Disney+ gibi platformlara kiralanıp HBO Max’in kapatılabileceği iddia ediliyor.

Netflix'ten sonra şimdi de Disney! Hesap paylaşma dönemine son... Netflix'ten sonra şimdi de Disney! Hesap paylaşma dönemine son...

Bir dönem ülkemize gelmeyi de planlayan HBO Max'in kapatılması ihtimali hakkında ne düşünüyorsunuz?

Editör: Burak Karahan