Adweek'in raporuna göre, söz konusu anlaşmaların yılda on binlerce dolar değerinde olduğu ve Google Haber Girişimi'nin (GNI) bir parçası olarak ortaya çıktığı belirtiliyor. Bu program, medya okuryazarlık projelerini, doğrulama araçlarını ve diğer haber odası kaynaklarını finanse etmek amacıyla altı yıl önce başlatılmış bir girişim. Ancak, generative AI yayıncılık araçlarına yönelme, şirket için yeni ve muhtemelen tartışmalı bir adım olarak karşımıza çıkıyor.

Adweek'e göre, program şu anda "bir avuç" küçük yayıncıya odaklanmış durumda. Adweek'in raporuna göre, beta araçları, kaynakları kısıtlı olan yayıncıların diğer kuruluşların, hükümet ajanslarının ve komşu haber kaynaklarının oluşturduğu raporları indeksleyerek, bunları özetleyip yeni bir makale olarak daha verimli bir şekilde yayınlamalarını sağlıyor.

Anlaşmanın kapsamında yayıncılara ne kadar ödeme yapıldığı tam olarak bilinmemekle birlikte, Adweek'e göre yılda "beş haneli bir miktar." Karşılığında, medya kuruluşları iddialara göre en az üç makale, haftada bir bülten ve aylık bir pazarlama kampanyası yayınlama konusunda anlaşmış durumdalar.

ChatGPT, hesap zorunluluğunu kaldırdı! ChatGPT, hesap zorunluluğunu kaldırdı!

Dikkat çeken bir nokta ise programdaki yayıncıların AI kullanımını açıklama zorunluluğuna tabi olmamaları. Aynı zamanda, birikmiş web sitelerinin içeriklerinin başka sitelerde AI tarafından yazılan hikayeler oluşturmak için kullanıldığı konusunda bilgilendirilmediği belirtiliyor. İddialara göre, AI tarafından üretilen kopya, insan editörlerin içeriği yayınlamadan önce gözden geçirmelerine yardımcı olmak için her bölümün güvenilirliğini gösteren renk kodlu bir sistem kullanıyor.

Google, yorum talebine hemen yanıt vermezken, şirket Adweek'e yaptığı açıklamada, "haber profesyonellerine işlerinde yardımcı olabilecek AI destekli araçları sağlama olasılığını keşfetme aşamasında olduklarını" belirtti. Şirket sözcüsü, AI araçlarının "haberlerin raporlanması, oluşturulması ve doğrulama yapma konusundaki temel rolü gazetecilerin yerine koymak amacında olmadığını ve bu rolü değiştiremeyeceğini" vurguladı.

Editör: Enes Sapmaz