Google birçok uygulamayı insanların kullanımına ücretsiz bir şekilde sunuyor. Bu uygulamaların arasında en çok kullanılanlardan birisi de Gmail. Gmail hizmeti sayesinde kullanıcılar birbirleri arasında e-posta gönderebiliyor ve üye oldukları hizmetlerden e-posta alabiliyorlar. Çoğunlukla iş için veya resmi kurumlarla iletişimde kullanılan Gmail, kullanıcılarına basit ve hızlı bir hizmet sağlıyor. Tabi bu hız internet çağının bazen en büyük sorunu olabiliyor.

İş veya okul hayatınızda Gmail hizmetinden oldukça yararlanmışsınızdır. Öğretmeninize veya patronunuza e-posta atarken kelimelerimize ve dilimize her zaman dikkat ederiz ama bazen yanlışlıkla veya bilmeden hatalar yapabiliyoruz. Peki, bu hatalı e-postaları gönderirsek ne yapmamız lazım? Telaş etmenize hiç gerek yok Gmail bu sorunu sizler için düşünmüş ve çözümünü uygulamaya koymuş. Siz de yanlışlıkla gönderdiğiniz mailleri geri almak istiyorsanız, Gmail’in sizlere sunduğu çözümü haberimizin detaylarından öğrenebilirsiniz.

Gmail’de gönderilen mail nasıl geri alınır?

  • Gönderdiğimiz maili geri almak istiyorsanız, öncelikle bir mail göndermekle başlayın.

2022-07-17 11_25_46-Window

  • Maili gönderdikten sonra sol alt köşede çıkan ileti gönderildi bölümünden “Geri al”a tıklayın.

Gmail’de gönderilen mail nasıl geri alınır?

Monitörün sesi nasıl açılır? Monitörün sesi nasıl açılır?
  • Gönderdiğiniz mail geri alınacaktır. Bu işlem için birkaç saniyeniz olduğunu unutmayın. İşlem süresi aşılırsa mail gönderme işlemi geri alınamaz.
  • Telefonunuzdan gönderdiğiniz bir maili geri almak istiyorsanız, aynı şekilde maili gönderdikten sonra “Geri al” alanına dokunmanız yeterli olacaktır.

Gmail’de gönderilen mail nasıl geri alınır?

Gmail’de geri alma süresi nasıl ayarlanır?

  • Gmail hesabınıza Web üzerinden giriş yapın ve sağ üst köşede bulunan çark (Ayarlar) simgesine dokunun.

​​​​​​​2022-07-17 11_55_13-Window

  • Açılan pencerede “Tüm ayarları görüntüleyin”e tıklayın.

​​​​​​​2022-07-17 11_55_36-Window

  • Karşınıza çıkan sayfada göndermeyi iptal etme süresini ayarlayın.

​​​​​​​2022-07-17 11_55_50-Window

  • Değişikliklerin kayı edilmesi için sayfayı en aşağı kaydırın ve “Değişiklikleri kaydet” seçeneğine tıklayın.

​​​​​​​2022-07-17 11_56_35-Window

Geri alma özelliği 5, 10, 20, 30 saniye arasında değiştirilebilir. Bu özellik sayesinde gönderdiğiniz mailler seçilen süreye göre gönderilir. Örneğin 5 saniye seçilmişse gönderdiğiniz mail gönderme tuşuna tıkladıktan 5 saniye sonra gönderilir. Bu nedenle çok hata yapan bir insansanız 30 saniye seçeneğini seçmeniz tavsiye edilir. Bu sayede yanlışlıkla veya hatalı gönderdiğiniz mailleri sorunsuzca geri alabilirsiniz.

Editör: Engin Çepnioğlu