PlayStation'ın yenilenen PS Plus paketine bu hafta içi eklenecek olan oyunlar arasında en çok merak edilenlerden biri de Stray oyunu. Çıktığı ilk gün PS Plus Extra ve Premium kullanıcıları için erişime açılacak Stray, Steam'in de en çok "istek listesine eklenen oyunu" olma özelliğini taşıyor.

Kediler için tasarlanmamış bir dünyada kedi olmayı konu alan ve tatlı bi kediyi oynadığımız Stray, 19 Temmuz'da çıkışını yapacak. Bunun öncesinde oyundaki kedimize ilham veren gerçek kedi Murtaugh'yu tanıma şansı bulduk.

52216567823_d8944f9f4c_z

BlueTwelve Studio'dan Swann Martin-Raget'in PlayStation blogunda yer alan yeni bir gönderisi ile tanıdığımız ve Stray'deki kediyi temel alan Murtagh isimli dört ayaklı arkadaşımız, oyunun ana karakterine ilham vermiş.  Martin Raget, “Murtaugh, kurucuların (Viv ve Koola) iki kedisinden biri ve Fransa'nın Montpellier kenti yakınlarındaki sokaklarda bulunup sahiplenilmişti." diyor.

Blog yazısında, "Oyundaki karakter Murtaugh'un doğrudan bir reprodüksiyonu olmasa da, görünüşü için kesinlikle büyük bir ilham kaynağı oldu ve tüm geliştirme boyunca büyük bir destek oldu." deniliyor.  Stray'deki kedinin başıboş olduğu için bir adı olmadığını da vurguluyor. Bunu okuduysanız ve oynamayı planlıyorsanız, artık ona muhtemelen Murtaugh demeye başlayacaksınızdır.

Stray-in-Preview-Meow-Meow-MEOW

Murtaugh, Stray'in ana karakterine çok menzese de, BlueTwelve oyunun yapımı sırasında oldukça zorlu bir süreçten geçti.  Kedinin görünümünü ekrana yansıtabilmek işin kolay kısmıyken, bir oyun için bir kedinin hareketlerini mükemmel bir şekilde kopyalamak oldukça zordu. İşte burada başka bir kedi, Oscar devreye girdi. Sphynx kedisi , 19 Temmuz Salı günü PC ve PS Plus'ta piyasaya sürülen oyunda karakterimiz için olan atlamalar ve koşular için referanslarla ekibe yardımcı oldu.

Stellaris geliştiricileri, karakter sesleri için yapay zekaya başvurdu Stellaris geliştiricileri, karakter sesleri için yapay zekaya başvurdu

Stray, Steam'de en çok istekte bulunan oyunu konumunda ve PS Plus kullanıcıları için de ilk gün ücretsiz olarak sunulacak. 

Editör: Burak Karahan