Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri dizisi, 2 Eylül 2022 tarihinde ilk bölümü yayınlanacak. Cuma günü sabahın ilk saatlerinde Amazon Prime Video’da yayınlanacak ilk bölüm yaklaşırken, Yüzükler Efendisi hayranları ve ilk defa Orta Dünya ile tanışacak izleyiciler, dizide olan karakterleri araştırmaya başladı. Bu haberimizde size; Lothlórien Leydisi, su yüzüğü Nenya’nın koruyucusu ve Orta Dünya’da kalan tüm elflerin en güçlüsü, dürüstü ve en güzeli Galadriel hakkında bilinenleri paylaşacağız. Hadi hemen başlayalım.

Galadriel kimdir?

2022-08-23 16_33_45-Window

Galadriel, Ağaçların Çağı 1362 yılında Valinor’da doğdu.  Noldor prensi Finarfin ve Eärwen’nin tek kızı ve en küçük çocuğuydu. Felagund, Orodreth, Findor, Angrod ve Aegnor adında 5 tane abisi vardı. Birinci Çağın ve belki de bütün külliyatın en önemli eflerinden biri olan Fëanor'un yeğeniydi.

Orta Dünya’daki en büyük elflerden biriydi ve diğer elfleri bilgelik, güzellik ve güç konusunda aşmayı başardı. Güç yüzüklerinden olan Nenya’nın taşıyıcısıydı. Yüzüklerin Efendisi kitabının yazarı J.R.R Tolkien’e göre; Orta Dünya’da kalan tüm elflerden daha güçlü ve dürüsttü.

Fëanor, Ağaçlar Çağında Valinor’u terk edip Orta Dünya’ya gittiğinde, Galadriel’de Fingolfin’i takip edip uzak kuzeydeki Helcaraxë geçidinden Orta Dünya’ya geçti.

Galadriel, Birinci Çağ’da Orta Dünya’nın kuzey batısında bulunan Beleriand’da, kardeşleri ile birlikte yaşadı. Doriath ve Nargothrond bölgerinde bulunan saraylar arasında çokça seyahat etti ve bu seyahatleri sırasında Celebron ile tanıştı. Daha sonra Celebron ile eveleneceklerdi. Birinci Çağ'da Galadriel, çıkan savaşlarda nispeten önemsiz bir rol oynadı ve çağın bitimine yakın Valinor’a dönmesi teklif edildiğinde kabul etmedi ve Orta Dünya’da kalmayı tercih etti.

İkinci Çağ'da Celebron ve Galadriel, Nordor’un son yüksek kralı Gil-galad altında elfleri yönettiler ve Eregion’u kurdular. Bu arada Celebrían adında bir kızları hayata geldi.  Celebrimbor’un Erogion’u hükmetmesi ile birlikte oradan ayrıldılar ve  Khazad-dûm madenlerinden geçerek Lothlórien'in Lord ve Leydisi oldular.

Galadriel, İkinci Çağ'da “Hediyelerin EfendisiMaia Annatar ile tanıştı ve ona hiçbir zaman güvenmedi. Hisleri onu yanıltmadı, çünkü Annatar’ın aslında kötülüklerin efendisi Sauron olduğu ortaya çıktı. Sauron’un gücünün bilincindeydi ve onu her zaman engellemeye çalıştı.

Üçüncü Çağ’da Galadriel ile ilgili çok az bilgi anlatılır. Bu kıt bilgiler arasında en önemlisi; Ak Divan’ın kurulmasından sonra, Saoron’a karşı çok fazla gücünü ortaya koymasıydı. Ayrıca, Ak Divan’nın başına Gandalf’ı getirmeyi teklif etti, ancak bu teklif divan tarafından kabul görmedi.

Galadriel, Yüzük Savaşı sırasında Moria madenlerinden kaçan Yüzük Kardeşliği’ne ev sahipliği yaptı. Yüzük Kardeşliği üyülerine hediyeler verdi. Frodo ve Sam’ın Galadriel’in Aynası’na bakmasına izin verdi ve gelecekte olacakları olası görüntüleri onlara gösterdi.

Galadriel’ın karakteri ve dış görünüşü

455456011_28

Galadriel’ın karakteri ve dış görünüşü ile ilgili Yüzüklerin Efendisi külliyatında birçok yerde bilgiler paylaşılmıştır.

Netflix, Lara Croft'un animasyonu için tarih verdi Netflix, Lara Croft'un animasyonu için tarih verdi

Leydi Galadriel - "Işığın Leydisi" - Leydi Arwen'in büyük annesi, zamansız özellikleri ve altın nehir saçlarıyla olağanüstü güzellikteki Elf Kraliçesi.”

Galadriel’in en öne çıkan özelliği güzelliğiydi, özellikle de gümüş bezenmiş derin ve ışıltılı altın renkli saçlarıydı. Saçları o kadar güzelmiş ki Fëanor, Silmaril’leri yaparken Galadriel’in saçlarından ilham aldığı söylenir. Fiziksel olarak kadın elfler arasında en uzunuydu ve boyu yaklaşık 193 cm'di. Bilge ve güçlüydü ve en saf beyazı giyme konusunda takıntısı vardı. Ayrıca genç yaşlarında çok gururluydu ama yaşı ilerledikçe gururunu törpüledi.

 ve Noldor'un kadınlarının bile ölçüsünün ötesinde büyüdü; bedeni, zihni ve iradesi ile güçlüydü. Eldar arasında bile güzel biriydi ve saçları eşsiz bir harikaydı. Babasının ve onun öncüsü Indis'in saçları gibi altın rengindeydi, ama daha zengin ve daha parlaktı, çünkü altın, annesinin yıldız gümüşü hatırasının bir kısmına dokundu; Eldar, İki Ağacın ışığının, Laurelin ve Telperion'un saçlarının içine girdiğini söyledi.

Morgoth'un Birinci Çağ'ın sonunda devrilmesinden sonra geri dönüşü yasaklandı ve gururla cevap vererek zaten bunu yapmak istemediği belirtti.

Galadriel’in güçleri

Galadriel-04-Sfw

Orta Dünya evrenine göz atarken güç kavramına farklı bir boyutta yaklaşmak gerekir. Çünkü bilinen büyülü güçler, diğer fantastik edebiyatlardaki gibi değildir. Büyülü güçler fiziksel olarak direkt olarak karşımıza çıkmazken, daha çok irade ve ruh gücü gibi karşımıza çıkarlar.

Galadriel, muazzam derecede büyülü güce sahipti ve Fëanor'dan sonra Ñoldor'un en büyük kişisi olduğu söylenir.  Su yüzüğü Nenya’ya sahipti ve bu yüzük sayesinde bulunduğu konumu güzelleştirdi ve güçlendirdi.

Bazı hikayelerde Galadriel, uzak mesafelerden iletişim kurma, geleceği tahmin etme ve düşüncelerini diğer güçlü varlıklardan gizleme güçleriyle tasvir edildi. Ayrıca sahip olduğu ayna sayesinde kehanet gücü, geçmiş ve gelecek ile ilgili olasılıkları görebilme yetenekleri de hikayelerde görülen güçlerdendi.

Editör: Engin Çepnioğlu