Türk oyun firması TaleWorlds Entertainment’in yayıncılığını ve geliştiriciliğini yaptığı Mount & Blade II: Bannerlord’un tam sürüm için çıkış tarihi resmen duyuruldu. Ayrıca konsol sahipleri için de müjde geldi.

GTA 6'nın en net çıkış tarihi belli oldu! GTA 6'nın en net çıkış tarihi belli oldu!

25 Ekim’de konsollar ve PC için çıkıyor

TaleWorlds’ün aksiyon rol yapma oyunu Mount & Blade II: Bannerlord’nin 25 Ekim’de Playstation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X, Xbox Series S için piyasaya çıkacağı açıklandı. PC için de aynı tarihte tam sürüm olarak çıkacak oyunun konsol versiyonu, bilgisayar versiyonu ile aynı oynanış özelliklerine sahip olacak.

TaleWorlds Entertainment’ın CEO'su Armağan Yavuz bugün yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Bu iki yıl uzun ve zorlu bir yol oldu. Bannerlord gibi devasa ve karmaşık bir oyunu pandeminin ortasında ve birden fazla platform için geliştirmek kolay bir iş değil – aralıksız ve özverili çalışmaları için ekibimizle inanılmaz gurur duyuyorum. Zorluklara rağmen, geliştirme süreci aynı zamanda ödüllendirici de bir süreç oldu: Konsollar ve PC arasında başlangıçta beklemediğimiz sinerjiler, Bannerlord’un büyümesini ve diğer koşullarda olabileceğinden daha iyi olmasını sağladı. Oyunu, Warband'den beri konsollarda bizi destekleyen muhteşem topluluğumuzun beğenisine sunmak için sabırsızlanıyoruz."

Mount & Blade II: Bannerlord

Mount & Blade II: Bannerlord, TaleWorlds tarafından Microsoft Windows platformu için geliştirilen aksiyon-rol yapma oyunu. Mount & Blade: Warband'in 200 yıl öncesinde geçen oyun önbölüm niteliğinde olup serinin önceki oyunları gibi strateji ve sandbox oynanışı temel almaktadır. 28 Eylül 2012 tarihinde duyurulan oyunun erken erişim sürümü 30 Mart 2020'de çıkmışsa da henüz tam sürüme ulaşmadığından geliştirilmesine devam edilmektedir. Oyun tek oyunculu ve çok oyunculu modları içermektedir.

Tek oyunculu oynanış Kalradya adlı kurgusal kıtada İmparatorluk'un iç savaş döneminde geçmektedir. Üç ayrı taht iddiacısı arasında bölünen İmparatorluk'un haricinde beş ülke daha bulunmakta, her ülke birbirleriyle çekişme hâlinde olmakla beraber kendi içerisindeki klanlar da birbirleriyle mücadele içerisindedir. Oyuncu bu ülkelerden birine derebeyi olarak katılarak askerî ve siyasi ekâbir arasında yükselebilir, kendi ülkesini kurarak bunlara rakip olabilir, ticaretle uğraşıp para kazanabilir ya da oyundaki herhangi bir krallığın paralı askeri olarak ün, para ve güç kazanabilir. Oyunun sandbox doğası gereği takip etmenin zorunlu olduğu bir hikâye şeması bulunmamakta, oyuncu dünyada serbestçe dolaşarak kendi hikâyesini oluşturmaktadır.

Çok oyunculu tarafta ise Çatışma, Kaptan, Kuşatma ve Takımlı Ölüm Maçı olmak üzere dört farklı oyun modu bulunmaktadır. Geliştirme aşamasında iken birçok kez E3, Gamescom ve Gaming İstanbul'a katılan TaleWorlds bu fuarlarda oynanabilir demolarla öngösterimler yaptı, Eylül 2019'da ise kapalı beta sürecine geçti. Demo ve beta sürümleri deneyimleyen oyun basını mensupları birtakım eleştiriler getirmekle birlikte genel itibarıyla olumlu yorumlarda bulundular. Oyunun uzun geliştirme sürecinin ardından erken erişim ile indirilmeye açılması ise oyuncu topluluğunun tepkisini çekti. Buna karşın erken erişim sürümü gerek oyuncular gerekse de oyun basınından olumlu eleştiriler aldı.

Editör: Burak Karahan