Ülkemizde kripto para kullanımını kontrol altına almak ve takip etmek için adımlar atılmaya başlandı. Hazine ve Maliye Bakanlığı yeni bir yönetmelik yayınlayarak kripto paralarla ödeme almayı/yapmayı yasakladı.

Kripto para ile alışveriş ülkemizde son günlerde oldukça yaygınlaşmıştı. Lüks araba satıcılarından, kafelere kadar birçok örnek mevcuttu.

Yeni düzenleme ile sadece kripto para ile ödeme kabul edenler değil Papara gibi kripto para borsalarına hizmet sunan platformlarda bu yasaktan etkileniyor. Bundan böyle kripto para hareketliliği sadece bankalar üzerinden yapılabilecek.

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikte şu maddeler yer alıyor:

MADDE 1 – (1) Bu Yönetmeliğin amacı, ödemelerde kripto varlıkların kullanılmamasına, ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıkların doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmamasına ve ödeme ve elektronik para kuruluşlarının kripto varlıklara ilişkin alım satım, saklama, transfer veya ihraç hizmeti sunan platformlara veya bu platformlardan yapılacak fon aktarımlarına aracılık etmemesine ilişkin usul ve esasların belirlenmesidir.

Ödemelerde kripto varlıkların kullanılmaması

MADDE 3 – (1) Bu Yönetmeliğin uygulanmasında kripto varlık, dağıtık defter teknolojisi veya benzer bir teknoloji kullanılarak sanal olarak oluşturulup dijital ağlar üzerinden dağıtımı yapılan, ancak itibari para, kaydi para, elektronik para, ödeme aracı, menkul kıymet veya diğer sermaye piyasası aracı olarak nitelendirilmeyen gayri maddi varlıkları ifade eder.

(2) Kripto varlıklar, ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılamaz.

(3) Kripto varlıkların ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılmasına yönelik hizmet sunulamaz.

Ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıkların kullanılmaması

MADDE 4 – (1) Ödeme hizmeti sağlayıcıları, ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıkların doğrudan veya dolaylı olarak kullanılacağı bir şekilde iş modelleri geliştiremez, bu tür iş modellerine ilişkin herhangi bir hizmet sunamaz.

OKUYUN  Kripto para madenciliği internet kafeleri ne hale getirdi!

(2) Ödeme ve elektronik para kuruluşları, kripto varlıklara ilişkin alım satım, saklama, transfer veya ihraç hizmeti sunan platformlara veya bu platformlardan yapılacak fon aktarımlarına aracılık edemez.

Bu Yönetmelik 30/4/2021 tarihinde yürürlüğe girer.

Yönetmeliğin linkine gitmek için tıklayın