Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Dijital Türkiye 2023 Toplantısı'nda E-Devlet ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

e devlet

Fuat Oktay, "E-Devlet'te yeni bir devrim olacak blokzincir tabanlı bir giriş sistemini 'dijital kimliği' getiriyoruz" diyerek o yeni özelliği duyurdu. Ayrıca askerlik çağı öncesi, yoklama dönemi, celp ve sevk dönemini içeren tüm askerlik sürecini kapsayan iş ve çeşitli işlemler e-Devlet'te tamamlanabileceği belirtildi.

e devlet (3)

Fuat Oktay, yenilenmiş E-Devlet ile ilgili şu açıklamalarda bulundu;

Sunulan tüm dijital kamu hizmetlerini kolaylıkla erişilebilir hale getirmek için çalışmalarımız devam etmektedir. Bu kapsamda bir alanda tüm hizmetleri tek ekranda sunan bütünleşik hizmetlerden, ikametgahım, çalışma hayatım, haç ve umre işlemleri yoğun rağbet görmektedir.

E-Devlette yeni bir devrim olacak blokzincir tabanlı bir giriş sistemini ‘Dijital kimliği’ getiriyoruz. E-cüzdan uygulaması kapsamında çalışacak giriş sistemi ile vatandaşlarımız blokzincir ağında oluşturulmuş dijital kimlikle e-Devlet'e girebilecek.

Online e-Devlet'ten offline e-Devlet'e geçişin yani kullanıcılar açısından dijital bilgilerinin cep telefonlarında güvenli bir şekilde tutulabildiği bir sisteme evrilerek ilk adımlarını bugün attığımız çalışmamız gelişerek yeni kolaylıkların kapısını aralayacak.

İşletmeler tehlikede! Siber saldırılar arttı... İşletmeler tehlikede! Siber saldırılar arttı...

Türkiye Noterler Birliği ile yürütülen çalışmalar sonucunda veraset ilanı, e randevu, e tespit ve mirasçısı olduğunuz kişi adına adıma tescilli araç sorgulama hizmetleri uygulamaya alınmıştır."

e devlet (1)

Yeni E-Devlet teknolojisi hizmetleri 2023'te kullanılacağı belirtildi 

Dijital kamu hizmetlerini daha kullanıcı dostu ve kolaylıkla erişilebilir hale getirmeye çalıştıklarını belirten Oktay devam ederek şunları söyledi:

“Bu kapsamda bir alandaki tüm hizmetleri tek ekranda sunan bütünleşik hizmetlerden, 'İkametgahım', 'Çalışma Hayatım', 'Hac ve Umre İşlemleri' yoğun rağbet görmektedir. Üzerinde çalışılan 'Askerliğim' bütünleşik hizmeti de 2023 yılının ilk çeyreğinde e-Devlet kapısı üzerinden kullanıma sunulmuş olacak. Böylece; askerlik çağı öncesi, yoklama dönemi, celp ve sevk dönemi, muvazzaflık dönemi ve yedeklik dönemini içeren; tüm askerlik sürecini kapsayan iş ve işlemler e-Devlet'te tamamlanabilecek.