AB'nin önerdiği kurallar arasında, başkalarının izni olmadan kişisel görüntülerin paylaşılmasının yasa dışı olması da bulunuyor. Buna, yapay zeka araçlarıyla oluşturulan sahte görüntüler de dahil. Bu önlem, yapay zeka cinsel içeriklerini engellemeye yardımcı olabilir.

Google, "Cihazımı Bul" ağını kullanıma sundu! Kayıp Android telefonlar sahiplerine artık geri dönüyor... Google, "Cihazımı Bul" ağını kullanıma sundu! Kayıp Android telefonlar sahiplerine artık geri dönüyor...

Avrupa Komisyonu, AB'nin çeşitli ülkelerinde henüz suç sayılmayan bu tür eylemleri kapsayan bir direktife ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor. Bu adımın, çevrimiçi şiddetin önlenmesine ve kurbanlara yardım sağlanmasına yardımcı olacağı düşünülüyor.

AB'nin bu adımı, son zamanlarda yapay zeka kullanılarak üretilen pornografik görüntülerin yayılmasıyla hız kazandı. AB yetkilileri, bu tür görüntülerin kadınlara zarar verdiğini ve derhal önlem alınması gerektiğini vurguluyor.

Şu anda, AB üye devletlerinin temsilcileri tarafından onaylanması gereken bir yasa tasarısının bir parçası olan bu öneri, çevrimiçi şiddetin önlenmesine yönelik önemli bir adım olarak görülüyor.

Editör: Enes Sapmaz