Google, 3. taraf çerezleri engellemeye başladı! Google, 3. taraf çerezleri engellemeye başladı!

Küresel çapta en çok kullanılan web tarayıcısı olan Google Chrome, doğal olarak saldırıların ve güvenlik açıklarının odak noktasında yer alıyor. Bu nedenle, Google sürekli olarak tarayıcının güvenlik altyapısını güçlendirmek için çalışıyor.

Son duyurusuyla Google, V8 Sandbox'ı tanıttı. Bu, Google'ın kendi JavaScript motoru V8 için geliştirdiği hafif bir güvenlik önlemi. V8 Sandbox, motorun işleyişini izole ederek tipik güvenlik açıklarını sınırlandırmayı hedefliyor.

V8 Sandbox Readme'e göre, bu mekanizma V8 tarafından yürütülen kodları işlemin sanal bellek alanının sınırlı bir alt kümesine hapsediyor, böylece diğer işlemlerden izole ediliyor. Bu, modern işletim sistemlerinde kullanılan güvenlik ayrımı prensibine benziyor ve V8 güvenlik açıklarının etkisini azaltıyor.

google chrome reklam engelleyici-1

Bu güvenlik özelliğinin geliştirilmesindeki temel motivasyon, V8'in Chrome'un sıfır gün açıklarına katkı sağlamasıydı. Bu nedenle, Chromium ekibi, bu mekanizmanın bir saldırganın tipik V8 güvenlik açıklarını kullanarak bellek manipülasyonu yapmasını önlemeyi hedeflediğini belirtti.

Kum havuzlamaya bağlı olası performans etkileri konusundaki endişeler, yapılan ön değerlendirmeler sonucunda hafif olduğunu gösteriyor. Tipik iş akışlarında sadece yaklaşık %1'lik bir performans artışı bekleniyor.

V8 Sandbox şu anda aktif olarak geliştirme aşamasında ve Chrome'un önümüzdeki dönemde yayınlanacak sürümünde varsayılan olarak etkinleştirilecek. Bu, Google Chrome kullanıcılarının daha güvenli bir web deneyimi yaşayacakları anlamına geliyor.

Editör: Enes Sapmaz