ChatGPT sohbet robotu,OpenAI'ın İtalya'nın veri koruma otoritesi, ajans ve şirket tarafından Cuma günü onaylanan sorunları ele almasının ardından İtalya'da yeniden erişime açıldı.

Yapay zeka yarışı kızıştı: 3 büyük şirket 12 saat arayla yapay zeka modeli çıkardı Yapay zeka yarışı kızıştı: 3 büyük şirket 12 saat arayla yapay zeka modeli çıkardı

Microsoft destekli OpenAI, ülkenin Garante olarak da bilinen veri koruma yetkilisinin chatbot'u geçici olarak yasaklaması ve yapay zeka uygulamasının gizlilik kurallarını ihlal ettiği şüphesiyle ilgili bir soruşturma başlatmasının ardından geçen ay İtalya'da ChatGPT'ye erişim yasağı getirildi.

Garante, sohbet robotunun ülkede tekrar faaliyete geçmesine izin verme konusundaki endişelerini gidermek için OpenAI'ye Pazar gününe kadar bir süre vermişti. Geçen ay Garante, ChatGPT'nin chatbot'u "eğitmek" için "kişisel verilerin büyük çapta toplanmasını ve depolanmasını haklı gösterecek herhangi bir yasal dayanağı olmadığını" söyledi. Ayrıca Garante, OpenAI'yi 13 yaşında veya daha büyük olması gereken ChatGPT kullanıcılarının yaşını kontrol etmemekle suçlamıştı. Bunun üzerine OpenAI, İtalya'daki kullanıcıların kayıt olduktan sonra yaşlarını doğrulamak için bir araç sunacağını söyledi.

chatgpt (1)-2

Perşembe günü Avrupa Birliği milletvekillerinden oluşan bir komite, ChatGPT gibi üretici yapay zeka araçlarını kullanan şirketleri sistemlerini geliştirmek için kullanılan telif hakkıyla korunan materyalleri ifşa etmeye zorlayacak yeni kurallar üzerinde anlaşmaya vardı.

Garante'nin ChatGPT'ye olan ilgisinin ardından, Avrupa'nın ulusal gizlilik bekçilerini bir araya getiren Avrupa Veri Koruma Kurulu, bu ayın başlarında chatbot üzerinde özel bir görev gücü kurdu.

Garante, ChatGPT soruşturmasına devam edeceğini ve özel görev gücüyle çalışacağını söyledi.

Editör: Enes Sapmaz