CEO'lar Tim Cook ve Mark Zuckerberg de yıllar boyunca birbirleri hakkında olumsuz açıklamalarda bulundular. bAncak yapay zeka alanındaki hızlı gelişmeler, beklenmedik ortaklıkların oluşmasına zemin hazırlıyor. Wall Street Journal'ın haberine göre, Apple ve Meta, Meta'nın yapay zeka modellerinin iOS 18'e entegre edilmesi konusunda görüşmeler yapıyor.

Bu olası entegrasyon, Apple'ın şu anda yalnızca ChatGPT ile yaptığı anlaşmaya benzer bir işleyişe sahip olacak. Apple'ın kendi cihaz ve bulut tabanlı modelleri, Apple Intelligence'ın çoğu işlevini desteklerken, dünya bilgisiyle ilgili kullanıcı isteklerinin üçüncü taraf bir yapay zeka modeline yönlendirilmesine izin veriliyor.

Mozilla'ya yapay zeka sohbet botu geliyor! Mozilla'ya yapay zeka sohbet botu geliyor!

Örneğin, iOS 18 ve Apple Intelligence etkinleştirildiğinde, Siri'ye "farklı tatlar içeren beş aşamalı bir yemek nasıl yapılır?" gibi bir soru sorduğunuzda, Siri kullanıcıya bu isteğin ChatGPT'ye yönlendirilmesini isteyip istemediğini sorar. Eğer kullanıcı izin verirse, OpenAI'nın ChatGPT modeli isteği işler ve yanıt Siri ekranında görünür. ChatGPT ayrıca Apple Intelligence Yazma Araçları panelinde de kullanılabilir olacak, böylece kullanıcılar metin veya fotogerçekçi görüntüler oluşturmak istediklerinde yardım alabilecekler.

Meta-May-Shut-Down-Facebook-and-Instagram-in-Europe

Anlaşma şartlarına göre, ChatGPT kullanıcı verilerini toplamaz ve talepler işlendikten sonra tüm bilgileri siler. Bu entegrasyon, ChatGPT-4o arka planını kullanarak kullanıcılara ücretsiz olarak sunulmaktadır. Kullanıcılar, ChatGPT Plus özelliklerine erişmek için ChatGPT hesaplarıyla giriş yapabilirler.

Apple, çeşitli yapay zeka modellerini kullanmayı planladığını açıkladı, bu nedenle ChatGPT tek seçenek olmayacak. Wall Street Journal'a göre, Meta AI da bu seçenekler arasında yer alabilir. Apple ayrıca Google Gemini, Perplexity, Anthropic ve diğer yapay zeka firmalarıyla da görüşmeler yapıyor.

Editör: Enes Sapmaz