Yaşadığı sağlık problemleri nedeniyle oyunculuğu bırakan Bruce Willis'i kısa zamanda tekrardan beyaz perdede göreceğiz. Fakat bu kez oldukça farklı bir biçimde...

Beynin konuşma bölümünde yaşanan bir rahatsızlık olan afazi hastalığı teşhisi konulduktan sonra oyunculuğu bırakma kararı alan Bruce Willis, erkanlarda ve beyaz perdede kullanılmak üzere 'dijital ikizinin' haklarını satarak bir ilke imza attı. The Telegraph'ın haberine göre, Hollywood yıldızı Willis, bir deepfake teknolojileri şirketi olan Deepcake ile anlaştı ve 'dijital ikizinin' kullanım haklarını sattı.

Deepfake teknolojisi kullanılacak

Konuşma bozukluğu nedeniyle ekranlarda 'fiziki' olarak göremeyeceğimiz Bruce Willis, deepfake teknolojisi sayesinde artık reklamlardan, filmlere kadar çeşitli projelerde yeniden karşımıza çıkacak. 

Bruce Willis daha önce de buna benzer bir projede karşımza çıkmıştı. 2021 yılında ünlü oyuncunun dijital bir kopyası Rus telekom şirketi MegaFon tarafından reklamda kullanılmıştı. Hollywood starının dijital haklarını satın alan Deepcake şirketi bu reklamın hazırlanmasında da yardımcı olmuştu. O reklamı aşağıdan izleyebilirsiniz:

Ünlü oyuncu Bruce Willis'in web sitesinde yayınlanan açıklamada şunlar yer aldı:

"Modern teknolojinin gelişmesiyle, başka bir kıtadayken bile iletişim kurabildim, çalışabildim ve çekimlere katılabildim. Bu çok yeni ve ilginç bir deneyim ve tüm ekibimize teşekkür ediyorum."

Deepfake teknolojisi son yıllarda büyük tartışmalara neden oluyor. Bu teknolojinin kötü kullanılmasının oldukça büyük sorunlara yol açabileceği uzmanlar tarafından belirtilse de, Bruce Willis senaryosunda olduğu gibi ünlü oyuncuyu öldükten sonra bile yeni filmlerde izleyebilecek olmamız da işin diğer bir boyutu.

67 yaşındaki Willis, Die Hard filmlerinde aksiyon kahramanı John McClane de dahil olmak üzere 70'in üzerinde filmde rol aldı. 

Dune 2 ertelendi! Dune 2 ertelendi!

Willis'in ailesi bu yılın başlarında efsane ismin afazi hastalığı nedeniyle oyunculuğu bıraktığını açıklamıştı. O dönemde çıkan dedikodularda Willis, demans hastası olduğu için kariyerinin son döneminde oynayabildiği kadar çok filmde oynayıp ailesi için para biriktirmeye çalıştığı söylenmişti. Dedikodular tamamen doğru çıkmasa da  Bruce Willis'in kızı Rumer Willis, ünlü oyuncunun afazi hastalığı nedneiyle kariyerini noktaladığını açıklamıştı. 

Afazi hastalığı nedir?

Afazi hastalığı, beyin kanaması, damar hastalıkları ve beyin tümörleri nedeniyle oluşan bir hastalıktır. Beynin sol tarafının işlevini yitirmesi ile sonuçlanan bu hastalık nedeniyle bireyler konuşmak ve hatta yürümek gibi basit eylemleri bile gerçekleştirmekte güçlük yaşar. 

Sizler için hazırladığımız 'En iyi Bruce Willis filmleri' listeimizi buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Editör: Burak Karahan