NFT dünyası konusunda çok fazla bilgiye sahip değilseniz, Bored Ape Yacht Club, çevrimiçi olarak satın alınabilecek 10.000 benzersiz Bored Ape NFT'sinden oluşan bir dijital koleksiyondur.

Davada adı geçen ünlüler, Yacht Club'ı çeşitli platformlarda tanıtmak veya desteklemelerinden dolayı ve NFT'lerin değerinin 'Yapay olarak şişirilmiş ve çarpıtılmış fiyatlara' yükselmesine neden olmakla suçlanıyor.

Borsa uzmanları, kripto varlıklar konusunda uyardı! Borsa uzmanları, kripto varlıklar konusunda uyardı!

app yatch club

Davada adı geçmeyen ünlü kalmadı

Adı geçen ünlüler arasında Justin Bieber, Madonna ve Snoop Dogg gibi bir çok önemli isimler yer alıyor. Bunların yanı sıra ayrıca, Adonis Real ve Adam Titcher, Kevin Hart, Gwyneth Paltrow, Serena Williams, Jimmy Fallon, Paris Hilton, The Weeknd, Post Malone ve Steph Curry de davalık olan ünlüler arasında. 

app yatch club-3

8 Aralık'ta Los Angeles'taki federal bölge mahkemesinde yapılan şikayette, davacılar ve 'benzer durumdaki diğer herkes' adına en az 5 milyon dolar tazminat talep etti. Yuga Labs ve adı geçen ünlüler, 24 Nisan 2021'den bugüne kadar iddia edilen mali tazminatı sunmayan yanıltıcı kampanyalara girmekle suçlandı.

Bored Ape, insanları kandırmakla suçlandı

Davacılar ayrıca, davada adı geçen ünlülere mülkiyet devirlerini akladığı iddia edilen kripto para şirketi MoonPay'i de içerdi. 

"Gerçek şu ki, şirketin tüm iş modeli, potansiyel perakende yatırımcıları ikna ederek Yuga menkul kıymetlerine olan talebi artırmak için yüksek oranda telafi edilen ünlülerin sinsi pazarlama ve promosyon faaliyetlerini kullanmaya dayanıyor. Bu dijital varlıkların fiyatı takdir edilecektir."

app yatch club-1

Ünlüler tarafından yapılan tanıtımın sunulan bir örneği, basketbolcunun buzdan bir Bored Ape heykelini oyduğunu gösteren, Steph Curry'nin yer aldığı bir FTX fragman reklamıydı.

Suçlamalara yanıt olarak Yuga Labs bir sözcüsü şu yorumu yaptı: "Bize göre bu iddialar fırsatçı ve asalak. Haksız olduklarına şiddetle inanıyoruz ve bunu kanıtlamayı dört gözle bekliyoruz.”

Editör: Enes Sapmaz