Snapchat, yapay zekalı yeni özelliğini kullanıma sundu! Snapchat, yapay zekalı yeni özelliğini kullanıma sundu!

Artemis 1 görevinin uzay aracı Orion, Apollo'nun uçuş rekorunu kırdığını ve Dünya'nın doğal uydusunun çarpıcı fotoğraflarını çekmeyi başardı ve yaklaşık 26 günlük uzun bir yolculuğu tamamladı.

Orion iniş sırasında roketlerini ateşledi

Orion, Pasifik Okyanusu'nun atmosferine giriş yaparken atlama girişi olarak bilinen manevrayı gerçekleştirdi. Mürettebat gemisi, Dünya'nın üst atmosferine girdikten sonra, inişi güvenli bir şekilde gerçekleştirmek için roketinin itiş gücünü kullanarak bir geri atlama gerçekleştirdi. Ayrıca böyle bir manevrayı gerçekleştirmek ve insanları taşımak için tasarlanmış ilk uzay aracı oldu. Orion kapsülünün etrafında uçan helikopter aracın hasarsız olduğunu gösterdi.

artemis 1 (1)-1

Bill Nelson, NASA canlı yayını sırasında "Bu olağanüstü bir gün," diyerek heyecanını saklayamadı. 

NASA yeni Artemis görevleriyle Ay'a odaklanmaya devam edicek

Orion güvenli bir şekilde Dünya'ya döndüğüne göre NASA bundan sonra, uzay aracının 1,4 milyon millik uzay yolculuğunda topladığı tüm verileri değerlendirmeye ve yeni görevi olan Artemis 2 için hazırlanmaya başlayacak. Şu anda 2024 yılı için planlanan bu görev, insan astronotların Orion uzay aracında Ay'a uçmasını sağlayacak. Ardından, 2025 veya 2026 gibi erken bir tarihte NASA, 1972'de Apollo programının sona ermesinden bu yana ilk kez Ay'a iniş gerçekleştirmeyi umuyor.

artemis 1 (1)

NASA'nın yeni nesil Uzay Fırlatma Sistemi, 16 Kasım'da Artemis 1'i başarılı bir şekilde uzaya taşımadan önce uzay ajansına çok fazla sıkıntıya neden oldu. NASA yazın çoğunu yakıt sızıntılarını ve motor sorunlarını gidermekle geçirdi. Sonbaharda Dünya'yı saran Ian Kasırgası ve Nicole tropik fırtınası, Artemis 1'in fırlatılmasını daha da geciktirdi. Ancak tüm bunlara rağmen, SLS roketi son zamanların en unutulmaz fırlatmalarından birini gerçekleştirdi.