Türkiye’nin 30 yıl boyunca frekans ve yörünge haklarının garantörü olacak olan Türksat 5A uydusu, bugün sabaha karşı SpaceX’e ait Falcon 9 roketi ile Dünya yörüngesine fırlatıldı. Türksat 5A uydusu bizim için neden bu kadar önemli, Türksat 5A hakkında neler biliyoruz? Birlikte inceleyelim…

Türksat 5A, Türkiye’nin yedinci haberleşme uydusu olarak artık Dünya yörüngesinde ve görevinin başında. ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Uzay Üssü’nden gönderilen uydumuz; Türkiye, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Batı Afrika, Güney Afrika, Akdeniz, Ege Deniz’i ve Karadeniz’i kapsayan geniş bir alanda TV yayıncılığı ve veri iletimi gibi farklı hizmetlerde bulunacak. Türksat 5A aynı zamanda bugüne kadar uzayda yer almış olan uydularımız arasında en geniş kapsamlı imkanlara sahip olacak olan yerli uydumuz.

Türksat 5A’nın SpaceX tarafından fırlatılma anları:

Dünya yörüngesinde ses, görüntü ve veri aktarımı için halihazırda toplamda 2000’den fazla haberleşme uydusu yer alıyor. 1962 yılından beri gönderilen bu haberleşme uydularının önemli bir kısmı herhangi bir işlev görmüyor. Türksat 5A yaklaşık %25 oranına varan yerliliği ve sahip olduğu yüksek teknolojiler ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Uzay taşımacılığı konusunda SpaceX’in başarısı gözardı edilemez. Yeniden kullanılabilirliği roketlere uygulayan ve bunu bir standart haline getiren şirket, uzay kargoculuğu sektörünün de öncüsü oldu. Türksat 5A’yı yörüngeye taşımak ise şirketin 2021 yılındaki ilk başarılı görevi olarak tarihe geçti.

Yörünge hakkı ne anlama geliyor?

Frekans ve haberleşme hakkı, önümüzdeki dönemlerde hayatımıza girecek yeni nesil yayıncılık ve veri haberleşme sistemlerinin temelini atmaya başlıyor. Türksat 5A, Türkiye ve hizmet vereceği diğer tüm bölgelerde servis sağlayıcılara yeni olanaklar sunacak. Türkiye 2041 yılına kadar, uzay ve yeryüzü arasındaki haberleşme haklarını garanti altına almış oluyor.

OKUYUN  Akıllı tarım teknolojisi!

Türksat 5A üretim aşaması

Türksat 5A uydusunun yörüngeye fırlatılması için günümüzün en iyi sistemlerinden birisi kullanıldı. Bunun yanında uydunun üretimi için de alanının en iyi firmalarından olan Airbus ile çalışıldı. Fransa’nın Toulouse şehrindeki Airbus tesislerinde yapımı tamamlanan uydumuz, haberleşme konusunda pek çok yeni teknoloji ile donatıldı. Türksat 5A’nın ağırlığı ise yaklaşık 3.400 kilogram.

Daha önce uzaya gönderilen Türksat uyduları 42° Doğu ve 50° Doğu yörüngelerine konumlandırılmıştı. 31° Doğu yörüngesinde ise bugüne kadar hep kiralık uydu kullanılmıştı. Türksat 5A ile bu da değişiyor. Artık 31° Doğu yörüngesinde de Türkiye’ye ait bir uydu bulunacak. Yeni nesil haberleşme sistemleri böylece Türkiye ve diğer bölgelere direk olarak sunulmasını sağlayacak.

1994 yılında fırlatılan Türksat 1B uydusu 31° Doğu yörüngesinde konumlanmıştı. Günümüz teknolojik gelişmeleri ve haberleşme teknolojilerinde yaşanan değişim ile birlikte yeni nesil uydulara ihtiyaç duyuluyor. Türksat 1B’den sonra geçen 27 yılın ardından aynı yörüngeye yine bir Türk uydusu yerleştirildi.

Uzun ömürlü olacak!

Yörüngeye yerleşen Türksat 5A, Dünya’nın dönüş hızı veya daha diğer değişkenlere göre kendisini aktif olarak konumlandırmak zorunda. Bu konumlandırma işlemi esnasında da üzerindeki elektrikli hibrit motorları kullanacak. Yani Türksat 5A, elektrik enerjisi kullanacak ve böylece daha az yakıt tüketecek, ve diğer uydulara göre daha uzun ömürlü olacak.

Daha önce kullanılan kimyasal roketler, yakıt tüketimi konusunda oldukça cömert motorlara sahipti. Bundan dolayı bir uydu uzun süreler boyunca görev yapamıyordu. Türksat 5A ile özellikle Türkiye adına ilk kez böylesine uzun ömürlü bir uzay projesi başlamış oldu.

Türkiye’nin 7. uydusu

Türkiye’nin uzaya gönderilecek 7. uydusu olacak olan Türksat 5A, halihazırda görevde olan Türksat 3A, Türksat 4A ve Türksat 4B ekibine katılacak. Türksat 5A’nın katılımı, Türkiye ve hizmet verilecek olan diğer bölge ülkeleri için daha yeni ve teknolojik haberleşme imkanları demek oluyor. Daha hızlı internet erişimiyle beraber daha sorunsuz ve yüksek hızlarda internet hizmeti alacağımız günlerin yakın olduğunu söyleyebiliriz.

OKUYUN  Tasmanya kaplanın soyu tükenmemiş olabilir!

Bakan Adil Karaismailoğlu tarafından yapılan açıklamada Türksat 5A’dan sonra fırlatılacak Türksat 5B uydusu ile internet hızı, 56 Gbps’ye kadar çıkabilecek. Tabi bu kullanıcı sayısından dolayı insanlara bu seviyelerde ulaşmayacak. Ancak bugünkü standartlara göre hem mobil hem de sabit internet bağlantılarımızın daha yüksek hızlara ulaşacağını ümit ediyoruz. Türksat 5A hizmete başladıktan sonra hayatımızı nasıl etkileyeceğini de göreceğiz.