18 Şubat’ta Mars yüzeyine ayak basacak Perserverance uzay aracıyla ilgili bir yazıda NASA, Salda Gölü için kırmızı gezegen hakkında fikir verecek yeni açıklamalar yayınladı.

NASA, yakın zamanda Jezero’nun Mars’taki kraterini incelemek için görevlendirilen Perseverance adlı bir uzay aracı için gün sayıyor. NASA göreve başlamadan önce Jezero Krateri’ne benzer bir yapıya sahip olan Salda Gölü’nü araştırdı ve toplanan verileri Twitter’da paylaştı. 2019 yılında başlatılan bir çalışma kapsamında, İstanbul’dan Perseverance Projesi’nden Briony Horgan bilim adamları, Teknik Üniversitesinden meslektaşları ile Salda Gölü’ne geldi ve Salda Gölü’ndeki minerolojilk yapısı sonucunda Türkiye’nin Maldivler’i olarak adlandırılan uzun soluklu bilimsel araştırmalar Canlıların mikrobiyolojik özellikleri ve tortul yüzeyleri gibi birçok ayrıntılı bilgi ortaya çıkmıştır.

2019’da başlatılan araştırma, Jezero Krateri hakkında bilgiler verecek

NASA, Twitter’da şu açıklamalarda bulundu; “Mars’a geri sayım başladı! Perserverance’ın Jezero Krateri’ne ayak basmasına sadece 1 gün kalmış olmasına gerçekten de inanamıyoruz. Bu kratere daha önce kimse ayak basmadı ancak Türkiye’de bulunan Salda Gölü, bizleri neler beklediği konusunda yardımcı oluyor.”

Salda Gölü’nde yapılan araştırmanın amacı, göldeki su altı mikrobiyalitlerini, alüvyon yelpazesini ve tortul yüzeylerini yüzeylerini incelemekti. Salda Gölü’nden gelen veriler, mineralojik ve jeolojik olarak oldukça benzer olan Jezero Krateri’nde bilim adamlarını neler beklediğine dair büyük bir ışık kaynağı olacak. Perserverance uzay aracı, görevine 18 Şubat 2021’de Mars’a inen Jezero Krateri’nde başlayacak. Görev sırasında, sonda kraterden kaya ve toprak örnekleri toplayacak ve onları Dünya’ya geri getirecek, bilim adamları ise Salda Gölü’ne benzer şekilde Jezero Krateri’nin kenarlarındaki su havzalarında ve karbonat karışımlarında mineraller arayacak.

OKUYUN  Fare hareketleriniz kişiliğinizi de yansıtıyor