Koronavirüs salgınının başlangıcından bu yana 1.5 yıl geçti ancak virüsün kaynağıyla ilgili iddialar devam ediyor. Bilim insanları bu yönde birçok kez araştırma yaptı ancak net olarak bir sonuç elde edilemedi. Dolayısıyla, salgının çıkış noktası ile ilgili tartışmalar devam diyor.

Bu konudaki tartışmalar iki nokta üzerinde yoğunlaşıyor. Birincisi virüsün, yarasa ya da başka bir hayvan aracılığıyla taşınması ve insana bulaşması. Diğer bir ihtimal ise virüsün bir laboratuvar ortamında deneyler sırasında üretilmiş ve yaşanan bir sızıntı sonucunda insanlara bulaşmış olabileceği yönünde.

Dünya Sağlık Örgütü her iki ihtimali de araştırdı

Salgının üzerinden uzun bir süre geçmesinden sonra Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yetkilileri durumu yerinden incelemek üzere olayın başlangıç noktası Wuhan’a gitti. DSÖ yetkililerin sonrasında yaptığı açıklamalar, bilim insanlarını tatmin etmedi çünkü DSÖ, aynı zamanda inceleme sırasında verilere erişim kısmında bazı sorunlar yaşadıklarını ve laboratuvarlarda yeterli incelemeler yapamadıklarını belirttiler.

Bilim insanları laboratuvar ihtimalinin tekrar araştırılmasını istiyor

DSÖ’nün açıklamalarını yeterli bulmayan 18 bilim insanı, laboratuvar sızıntısının tekrar değerlendirilmesini istiyorlar. Bilim insanlarının yaptıkları açıklamaya göre durum şeffaf bir şekilde incelenmesi ve sunulan verilen bilimsel bir değerlendirme sonucuna varmak için yetersiz.

Aynı zamanda belirtilene göre DSÖ’nün yayınladığı 313 sayfalık raporda laboratuvar değerlendirmesine yalnızca 4 sayfalık bir bölüm ayırdı. Standford Üniversitesi tıp Fakültesi’nden bir immünolog ve açıklamanın yazarlarından biri olan David Relman konuyla ilgili; “Aceleyle ve özellikle de DSÖ tarafından dikkatli bir değerlendirme yapılmadan reddedildiğini” ifade ediyor.

Konuyla ilgili henüz bir gelişme yok ve DSÖ’nün konuyla ilgili ne açıklama yapacağı merak konusu oldu. Sizce virüs laboratuvardan mı yayıldı? Bu konuyla ilgili görüşlerinizi Megabayt ekibiyle paylaşmayı unutmayın.

OKUYUN  Büyük iddia! Mars'ta yaşam bizzat NASA tarafından mı dizayn edildi?