Dünyanın ilk bitkisel COVID-19 aşısı Kanada’da üretildi. Bu bitkisel bazlı COVID-19 aşısı, ilaç endüstrisinde sıkça kullanılan bir tütün ile üretildi.

Bitkisel bazlı aşının üretiminde, koronavirüsün genetik materyallerini barındırmayan fakat onlara benzeyen virüs benzeri parçacıklar kullanıldı. Kanada merkezli Medicago ve İngiliz İlaç şirketi GlaxoSmithKline (GSK) ortaklığıyla üretilen dünyanın ilk bitkisel bazlı koronavirüs aşısı, tüm koronoavirüs varyantlarına karşı koruma sağlıyor.

Koruma oranı %71

Bitsiksel koronavirüs aşısı, Avrustralya’da yetişen bir tütün olan Nicotina Benthamiana’dan üretiliyor. Medicago adlı firma, laboratuvar ortamında, bu bitki üzerinde koronavirüsü kaplayan dikenli proteinleri taklit eden partiküllerin üretilmesini sağladı. GSK adlı ilaç üreticisi de kimyasal bir madde ile bağışıklığı artırarak aşının etkisine katkı sağladı.

Nicotina Benthamiana filizleri

Madicago, aşının Delta varyantı da dahil tüm varyantlara karşı genel koruma oranının %71 olduğunu belirtti. Yan etkiler ise tıpkı diğer aşılarda olduğu gibi ilk birkaç gün içinde ateş ve yorgunluk olarak görülüyor.

Yeni bitkisel bazlı COVID-19 aşısının klinik araştırma sonuçları, yakın zamanda hakemli bir bilimsel dergide yayınlanacak. Aşının uygulanmaya başlanması için Kanada Sağlık Bakanlığı’na da başvurular yapılacak. Medicago sözcüsü Brian Ward, bakanlığın onay vermesiyle aşının, virüs benzeri parçacık teknolojisini kullanan ilk COVID-19 aşısı, insan kullanımı için onaylanmış ilk bitkisel bazlı aşı olacağının altını çizdi.Ward, “Bu, dünyada bir ilk olacak. Hala aşı yaptırmamış olanlar ya da iki doza ek olarak bir takviye dozuna ihtiyaç duyanlar için aşımıza önemli bir ihtiyaç olacağını düşünüyorum.” dedi.

OKUYUN  Renault Clio 4'ün Bursa'daki üretimi sonra erdi