Yeni bir çalışma, 150 yıldan uzun süredir devam eden bir yanlış anlaşılmayı ortaya çıkardı. Bilim adamları, kızböceği olarak sınıflandırılan fosillerin aslında başka bir türe ait olduğunu keşfettiler.

150 yıldan fazla bir süredir, bilim adamları bir grup fosili, sulak alanlarda yaşayan ve sivrisineklerle beslenen kızböcekleri, yusufçukların kuzenleri olarak sınıflandırdılar. Ancak yeni bir çalışma, bu sınıflandırmanın tamamen yanlış olduğunu gösterdi.

Kanada’nın British Columbia şehrinde bulunan Simon Fraser Üniversitesi’nde (SFU) bir paleontolog olan Bruce Archibald liderliğindeki araştırma, Royal British Columbia Müzesi’nden Robert Cunnings ve Brigham Young Üniversitesi’nden Robert Erie ile Seth Bybee ve SFU’dan Rolf Mathewes dahil oldu ve bulgular Zootaxa’da yayınlandı.

162 yıllık geçmişe sahip bir kızböceği olarak nitelendirilen fosil, farklı bir türe ait olduğu anlaşıldı.

Alman paleontolog Hermann Hagen tarafından 162 yıl önce 1858’de kaydedilen fosiller neticesinde, paleontologlar daha sonra çalışılan tüm fosilleri kızböceği olarak sınıflandırdılar. Aslına bakacak olursak kız böceklerinin kısa ve geniş başları, iki yana ayrılmış belirgin gözleri bulunur.

Aksine, fosilleşmiş taş dairenin kızböceklerine ait olduğu düşünülmektedir. Ancak bu farklılığın fosil sürecindeki bozulmadan kaynaklandığını düşünen bilim adamları, bu fosillerin farklı türlere ait olma ihtimalini hala inkar etmektedirler. SFU’nun son araştırmasına kadar.

Kızböceklerine ait olduğu düşünülen fosillerin ise yuvarlak başlı olduğu görülmüştür. Yine de bilim adamları, fosillerin farklı bir türe ait olma olasılığını, bu farklılığın fosilleşme sırasındaki bozulmadan kaynaklandığını düşünerek reddetmişlerdir. Ta ki SFU’nun son araştırmasına kadar.

162 yıldır konuyla ilgili tüm makaleleri inceleyen bilim adamları, o günden bu yana pek çok benzer fosilin bulunduğunu keşfettiler. Üstelik fosiller ile kızböcekleri arasındaki fark, fosilleşme sürecinde meydana gelen bozulmadan kaynaklanmıyor, fosil canlıların gerçek doğasını gösteriyor. Yani bilim adamları, fosilin yeni bir türe ait olduğunu keşfettiler.

OKUYUN  Çin bildiğiniz gibi: 16 yaş altına canlı yayın yapma yasağı

Bilim adamları, keşfettikleri yeni alt sıraya Cephalozygoptera adını verdiler. Adı, “kızböceği kafası” anlamına gelen fosilleşmiş kaş yapısından gelmektedir. Bilinen en eski kafadanbacaklılar, şimdi “Çin” dediğimiz Kretase döneminde dinozorlarla birlikte yaşadılar ve yaklaşık 10 milyon yıl önce İspanya ve Fransa’da var oldular. Bu türün neden neslinin tükendiği henüz bilinmemektedir.