Belçika Cuma günü yaptığı açıklamada, ülkenin bu kış elektrik kesintilerinden korkmasına rağmen Doel 3 nükleer reaktörünün şebekeden ayrılacağını ve operasyonları durduracağını duyurdu. Anvers limanı yakınlarındaki Doel tesisindeki dört reaktörden biri ve Belçika'nın nükleer enerjiden tamamen çıkma planında kapatılan ilk nükleer reaktör olacak.

Geçtiğimiz günlerde binlerçe Belçikalı sokaklara çıkarak protestolarda bulundu. Yakın tarihli bir Belçika medya anketinde, Belçikalıların %64'ü enerji faturalarını ödeyemeyeceklerinden endişe ediyor. Aynı zamanda, Belçika paslanmaz çelik üreticisi Aperam'ın yüksek enerji fiyatları karşılanamaz hale geldiğinden üretimi durdurmak zorunda kalmıştı.

doel-3-reaktoru-ukVq_cover

Reaktörleri kapatma kararı, Avrupa'nın enerji krizinin başlamasından çok önce, yıllar önce alındı. 2011'de Belçika'nın en eski reaktörlerinin 2015'e, geri kalanının ise 2025'e kadar kapatılmasına karar verildi . O zamanlar nükleer enerji ülkenin elektrik tüketiminin yarısından fazlasını oluşturuyordu. Buna ek olarak, Belçika yasalarına göre, ülkedeki bazı reaktörlere uzatmalar verilmiş olmasına rağmen, nükleer reaktörler kurulumdan 40 yıl sonra elektrik üretimini durdurmak zorundadır. Federal İçişleri Bakanı, Doel 3 reaktörü için bir uzatma talebinde bulunsa da, kabul edilmedi.

Kapatmaların Doel 3'ten sonra devam etmesi bekleniyor. Belçika, Şubat ayında Tihange 2'yi kapatmayı planlıyor. 

Herkes bu korkutucu videoyu konuşuyor: Koyunlar günlerdir durmadan daire çiziyor - VİDEO Herkes bu korkutucu videoyu konuşuyor: Koyunlar günlerdir durmadan daire çiziyor - VİDEO

Belçika'da yaşanan enerji krizi büyümeye devam ederken, bu hafta başlarında Antwerp belediye başkanı ve milliyetçi Yeni Flaman İttifakı partisinin lideri Bart De Wever, Avrupa'da yaşanan krizin Putin'e bağlanmaması gerektiğini savundu. De Wever'a göre yaşanan krizin sebebi, Avrupa'nın birinci enerji kaynakları olan nükleer reaktörleri aşamalı olarak durdurma kararı alması.