Google'dan bir yeni yapay zeka daha: Gemma Google'dan bir yeni yapay zeka daha: Gemma

Uçuşa ilişkin Özdemir Bayraktar Milli Teknoloji Merkezi​'nde kutlama gerçekleştirildi ve Baykar çalışan ailesi Bayraktar Kızılelma ile bir hatıra fotoğrafı çekilerek başarılı savaş uçağını anlamlandırdılar.

bayraktar kızılelma (1)

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, kutlama ve savaş uçağının ilk uçuşuyla ilgili olarak Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "20 yıllık hayalini kurduğumuz Kızılelma'nın ilk uçuşunu Baykar evi ile birlikte kutladık." sözlerine başvurdu.

bayraktar kızılelma (5)

Ayrıca Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar da yaptığı açıklamada, "Genç ve dinamik ekiple yapacak çok işi, yürüyecek uzun bir yolumuz var." diyerek yerli ve milli savaş uçağının yanı sıra diğer teknolojilerin yolda olduğunu belirtti.

Bayraktar Kızılelma, gemilerin kısa pistlerine kolaylıkla iniş ve kalkış yapabilecek

Bayraktar Kızılelma, özellikle kısa pistli gemilere iniş kalkış kabiliyetiyle muharebe sahasında devrim gerçekleştirecek bir platform olacak. Türkiye'nin geliştirdiği ve halihazırda seyir testlerini gerçekleştirdiği TCG Anadolu gemisi gibi ufak pistli gemilere iniş ve kalkış kabiliyetine sahip olacak şekilde tasarlanan Bayraktar Kızılelma savaş uçağı, bu ek yeteneği sayesinde denizaşırı görevlerde önemli roller ve görevler üstlenecek.

bayraktar kızılelma (2)

Kızılelma, tasarımından kazandığı düşük radar izi sayesinde en zorlu görevleri gizlice ve başarıyla gerçekleştirebilecek. 6 ton kalkış ağırlığına sahip olmasının yanı sıra, Türkiye'nin ilk insansız savaş uçağı milli olarak geliştirilen tüm mühimmatları kullanabilecek ve planlama ile 1500 kilogram faydalı yük taşıma kapasitesiyle büyük bir tahribat gücüne sahip olacak.

bayraktar kızılelma (7)

Radar teknolojisi göklerde farklılık yaratıcak

Bayraktar Kızılelma insansız savaş uçağı, milli AESA radar özelliği ile de yüksek durumsal farkındalığa ve çevresel bilgiye sahip olacak. Diğer insansız hava araçlarından farklı olarak agresif manevralar ve insanlı savaş uçakları gibi hava muharebesi gerçekleştirebilecek olan Bayraktar Kızılelma, yerli hava mühimmatları ile göklerdeki hedeflerine karşı etkili bir durdurma gücü sağlayacak. 

Editör: Enes Sapmaz