Ameca isimli aşırı gerçekçi yüz ifadelerine sahip olan insansı robot, Engineered Arts tarafından ilk olarak 2021'nin sonlarında gösterildi ve halka açıkolarak CES 2022 fuarında gösterilmişti.

Robot Ameca, CES 2022 fuarından bu yana, daha fazla ve gerçekçi yüz ifadelerini yapabilmesine imkan veren 12 ek aküatörle güçlendirildi. Artık ek yüz ifadelerien sahip olan robot, bu ifadeler arasında daha akıcı geçişler de yapabilecek. Ocak 2022'de hazır olan ilk nesil robotun yüz ifadeleri arasında, kocaman bir gülümseme, düşünceli, kızgın veya şaşırmış görünme yer alıyordu.

Robot Ameca aynı zamanda,  omuz silkme, işaret etme, el sallama, ağzını açma, birisini susturma veya birinin kendilerini daha yüksek sesle tekrarlamasını istediğini belirtmek için jestleri çeşitli yüz ifadeleriyle eşleştirmek üzere programlanmış. Robot, bir odadaki hareketleri takip edebilen sensörler, her iki gözündeki kameralar ve göğsüne monte edilmiş yüksek çözünürlüklü bir kameraya da sahip. 

2022-08-17 17_43_20-Ameca Facial Expressions - YouTube

Yukarıdaki belirttiğimiz donanım sayesinde Ameca, yaklaşık iki metre uzaklıktaki yüzleri algılayıp tanıyabilir ve duyguları, yaşı ve cinsiyeti tahmin etmek için yüz izlemeyi kullanabiliyor. Bu işlevler, yeni yayınlanan videoda sergileniyor gibi görünüyor ve Ameca'nın aynada kendini tanır gibi göründüğünü, ayna ve yansımasıyla etkileşime girerken merak, entrika, şaşkınlık ve huşu ifadeleri sergilediğini gösteriyor.

Ameca ayrıca el izleme, çoklu ses tanıma ve diğer etkileşimli öğelere de sahip. Bunlar ve yeni yüz donanımı devreye alındığında, Ameca'nın arkasındaki ekip, robotların ve insanların etkileşiminin sınırlarını zorlamaya devam etmek için yeni potansiyelden tam olarak yararlanmak için Ameca'nın üzerinde çalıştığı Tritium işletim sistemini iyileştirmeye odaklanacak.

Mısır kraliçesi Nefertiti bulundu mu? Mısır kraliçesi Nefertiti bulundu mu?

Ameca hakkında daha fazla bilgiyi Engineered Arts web sitesinde bulabilirsiniz .