Gazeteci Emre Özpeynirci, 16 Ağustos 2022'de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren, sıfır araçların  6 ay ve 6 bin kilometre geçmeden satılmasına yönelik sınırlama ile ilgili son detayları paylaştı.

Gazeteci Emre Özpeynirci, TV100'de kaleme aldığı haberde,  6 ay ve 6 bin kilometre sınırına uymayan satıcıların 8.400 TL cezai yaptırımla karşı karşıya kalacağını iddia etti.

8.400 TL ceza yeterli olacak mı?

Özpeynirci'nin iddiasına göre, 6 ay ve 6 bin kilometre sınırlamalarına uymayan şirketlere cerilecek 8.400 TL'lik ceza, 5 kata kadar artırılabilecek. Kaleme aldığı yazıda 8.400 TL'lik cezanın oldukça düşük olduğunu ve  ikinci el şirketleri için hiçbir anlam ifade etmediğini söyleyen Özpeynirci, cezaların caydırıcı olmadığını belirtiyor.

Karar noterin olacak

İkinci el araç satışlarında aracı olarak kullanılan noterler,  bu satışların cezai yaptırım kapsamında olup olmadığının kararını verecek. Noter, 6 bin kilometre veya 6 ay sınırları tamamlanmamış olmasına rağmen satışları onaylayabilecek.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş duyurmuştu

Ticaret Bakanı Mehmet Muş getirilen sınırlama ile ilgili şunları söylemişti:

“Bir bakıyorsunuz sıfır ikinci el araç ilanları var. Dolayısıyla yeni araç alınıyor ve üzerine daha büyük rakam konularak satılıyor. Otomobil fiyatlarında birbirini tetikleyen durum söz konusu. Yönetmeliği hazırladık. İlk tescilden sonra şirketler, galeriler, rentacarlar için 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden aldıkları sıfır araçların satışına kısıtlama getiriyoruz. Gerçek anlamda ihtiyacı olanlar alsın. Gerçek anlamda ikinci el olacaktır böylece. Şirketlerde ortak fiyat belirleme veya piyasayı manüpile gibi konular varsa o Rekabet Kurulu’nun görev alanı ve soruşturma açtı, inceliyor. Varsa yanlışlık gereğini yapar yoksa kapatır. Yönetmelik yayınlandıktan sonra vatandaşın birinci elde daha fazla erişime ulaşacağını düşünüyoruz. İkinci el sıfır diye bir ilanla karşı karşıya kalmayacağız” 

Tesla, araçlarını fabrikaya geri çağırdı! Gevşeyen süspansiyonlar yola düşme riski taşıyor Tesla, araçlarını fabrikaya geri çağırdı! Gevşeyen süspansiyonlar yola düşme riski taşıyor
Editör: Burak Karahan