TikTok, kullanıcılara yakın çevresinde paylaşılan içeriği görüntüleyebilmek için tasarlanmış yeni bir sekme sunacak. 'Yakınlarda' (Nearby) ismi verilen bu yeni feed, Güneydoğu Asya'daki belirli kullanıcılarda test edilmeye başlandı. 

Bu özellik uyuglamanın ana sayfasındaki "Takip Ediliyor" ve "Sizin İçin" özet akışlarının yanında görüntülenen yeni özet akışı sekmesi olarak karşımıza çıkacak.

Etrafınızda paylaşılan içerikleri görebileceksiniz

TikTok, hali hazırda öneri algoritması ile oldukça  isim yapmış bir firma ve artık "Yakınlarda" sekmesiyle de kullanıcılara daha da kişiselleştirilmiş bir içerik sunmaya başlayacak. TikTok'un Snapchat'in Snap Haritası'na benzer bu özelliği, çevrenizdeki içerikleri bulmanızda kolaylık sağlayacak.

2022-08-24 11_15_00-Window

TikTok, ‘Yakınlarda’ özelliğini mümkün kılmak için bir yandan da içerik üreticilerinin gönderilere konum etiketleri eklemesini sağlayacak özelliğini test ediyor. Bu özellik, TikTok sözcüsüne göre yavaş yavaş tüm içerik üreticiler için kullanılabilir hale getiriliyor. Yakınlarda özelliğinin tüm kullanıcılar için kullanılabilir olacağı tarih ise henüz net değil.

Google'ın Bilgi ve Bilgi organizasyonunu yöneten kıdemli başkan yardımcısı Prabhakar Raghavan, kısa süre önce genç kullanıcıların genellikle Google Arama yerine Instagram ve TikTok gibi uygulamalara yöneldiğini belirtti.  Raghavan, genç kullanıcıların yaklaşık %40'ının yemek yemek için yer ararken Google yerine TikTok veya Instagram'ı seçtiğini de belirtti.

Tüm bu istatistikler ışığında TikTok'un konum odaklı algoritmalara ağırlık vermesi çok da sürpriz sayılmaz.

TikTok'a yapay zeka yeşil ekran özelliği geldi

Son güncelleme ile uygulamaya yapay zeka yeşil ekran özelliği eklendi. Bu özellik sayesinde çekeceğimiz videoların arka kısmına, seçili kelimelerden yapay zeka yardımı ile oluşturulmuş bir tablo ekleyebiliyoruz.

2022-08-24 11_11_56-Window

Snapchat'ten durumu kurtaracak yeni özellik! Snapchat'ten durumu kurtaracak yeni özellik!

 Dall-E 2 ve Discord Midjourney tarzında çalışan TikTok yapay zeka yeşil ekran özelliği, ancak onlar kadar başarılı değil ama diğerlerinden farklı olarak Türkçe kelimeleri anlayabiliyor. Evet, TikTok’un bu özelliğinde Türkçe kelimler kullanıp yapay zekadan bize bir görüntü oluşturmasını isteyebiliriz. Siz de TikTok yapay zeka yeşil ekran özelliğini kullanmak istiyorsanız, buraya tıklayarak detaylı anlatıma ulaşabilirsiniz.

Siz bu 'Yakınlarda' özelliği ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Megabayt ekibiyle paylaşmayı unutmayın.

Editör: Burak Karahan