Performance Enhancement & Health dergisinde yayınlanan yeni bir çalışma, gençler arasında anabolik-androjenik steroid kullanımının ciddi yan etkilerle bağlantılı olduğunu keşfetti. Kanada'daki 2.700'den fazla ergen ve yetişkinden alınan verileri analiz eden araştırma, steroid kullamının nispeten yaygın olduğunu ve kullananların %25 kadarında bağımlılık belirtileri yaşadığını ortaya çıkardı.

Bu büyük ölçekli çalışma, Kanada Ergen Sağlığı Davranışları Araştırması'ndan 2.700'den fazla ergen ve yetişkinden alınan verileri analiz etti.

steroid (2)

Toronto'daki Factor-Inwentash Sosyal Hizmet Fakültesi'de yardımcı doçent olan makalenin baş yazarı Kyle T. Ganson, "Pek çok kişinin ideal erkek vücudu olarak gördüğü şeyi elde etmek için steroid kullanımı gibi riskli davranışlarda bulunan daha fazla genç ve ergen erkekle karşılaşıyoruz" diyor.

"Steroid kullanımıyla ilgili önceki araştırmaların çoğu, vücut geliştiriciler veya jimnastikçiler gibi küçük örneklere ve benzersiz popülasyonlara odaklandı. Bu, toplumdaki Kanadalı ergenler ve yetişkinler arasında steroid kullanımını araştıran ilk büyük ölçekli epidemiyolojik çalışma oldu.”

steroid (3)

Çalışma, Kanada genelinde ankete katılan kişilerin %1,6'sının yaşamları boyunca steroid kullandığını buldu. Steroid kullandığını bildirenlerin %82'si erkekti.

Ganson, "Bu bulgular, şu anda nüfus arasında steroid kullanımını takip etmeyen Health Canada'nın dikkatine sunulmalıdır" diyor.

Yapay zeka ilk kez ilaç geliştirdi! Onay bekliyor... Yapay zeka ilk kez ilaç geliştirdi! Onay bekliyor...

Steroid kullandığını bildirenlerin 4'te 1'inden fazlası, tekrar steroid kullanmak için güçlü bir istek duyduklarını söylerken, 5'te 1'inden daha fazlası steroid kullandığını veya başlangıçta planladığından daha uzun süre boyunca steroid kullandığını söyledi. Steroid kullandığını bildirenlerin yaklaşık 6'da 1'i, fiziksel veya psikolojik sorunlara rağmen bu durumu tekrarladıklarını söyledi.

steroid (4)

Ganson, çalışmada, yaklaşık 4 steroid kullanıcısından 1'inde orta veya şiddetli steroid bağımlılığı olduğunu vurguladı.

"Steroid kullanıcıları ayrıca ruh hali değişiklikleri, uykusuzluk, artan kan basıncı, akne ve anormal kolesterol seviyeleri gibi olumsuz yan etkiler yaşadılar ve bu da bu maddelerin potansiyel olarak zararlı doğasını daha da öne çıkardı."

steroid (1)

Çalışma ayrıca, steroid kullanıcılarının uyuşturucular gibi diğer yasa dışı maddeleri kullanma olasılıklarının daha yüksek olduğunu buldu.

"Gençler, toplum tarafından kabul edilen vücut ideallerine karşı oldukça hassastır ve birçoğu bu ideallere ulaşmak için steroid kullanımı gibi tehlikeli yöntemlere yönelecektir. Sağlık profesyonellerinin, uygun müdahale ve gözetimin sağlanmasınında yardımcı olmak için steroid kullanımı ve bu tür kullanımın özellikle erkek ve genç erkekler arasındaki etkileri hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor."

Ganson bu çalışmanın steroid kullanımına ilişkin farkındalığını arttıracağını ve sağlık çalışanlarının alacağı aksiyonlar konusunda yardımcı olacağını umduğunu söyledi.