Yıllardır hep yazılım ve sürücü tarafında eleştiriler alan AMD bu yıl da bunu değiştiremeyecek gibi duruyor. Şirket son iki aydır yeni RDNA 3 tabanlı RX 7000 serisi ekran kartlarına yoğunlaştı ve RDNA 2 GPU’larını unuttu. 

AMD, RX 6000 Serisi (6700 XT, 6800 XT ve 6900 XT) ekran kartları için RDNA 2 sürücüsü son olarak Kasım 2022’nin sonunda yayınlamıştı. AMD tarafından yayınlanan son dört sürücü güncellemesi RX 7900 XT ve Radeon RX 7900 XTX'e özel. Her iki kart da Aralık 2022'de piyasaya sürüldü. Her iki ekran kartı da enerji tüketimiyle ilgili bazı sorunlarla çıkış yaptı ve AMD’nin odak noktasının şimdilik bu olması çok mantıklı. Bununla birlikte özellikle sürücü güncellemelerinin birçok PC oyununun ilk gün performansını iyileştirmek için çok önemli olduğu düşünülürse, piyasada bulunan Radeon GPU’ların çoğunun unutulmuş olmasını anlamak gerçekten güç.

Radeon-Software-and-Driver-Versions-Do-Not-Match-Fix-696x392

Qualcomm'un yeni dizüstü yongaları ortaya çıktı! Qualcomm'un yeni dizüstü yongaları ortaya çıktı!

Square Enix'in Forspoken (AMD sponsorluğunda) ve EA'nın Dead Space yeniden yapımı gibi yüksek profilli oyunların piyasaya sürülmesiyle, bu oyunlar için Radeon yazılım güncellemelerini zamanında alamamak biraz endişe verici. NVIDIA tarafında, şirketin tüm GPU serisini destekleyen Game Ready Sürücüleri, yepyeni üç GeForce RTX 40 Serisi kartın piyasaya sürülmesine rağmen duraklamadan devam etti.

Umarız bir sonraki AMD güncellemesi her iki nesli de kapsayan bir güncelleme olur ve şirket biraz olsun sorunlarını çözmek için çaba harcar.

Editör: Burak Karahan