Belirli içerik türlerini reklamveren kuruluşlar/markalar için daha uygun hale getirmek isteyen ünlü video izleme platformu YouTube, geçtiğimiz aylarda yeni yayın politikalarını dünya çapında ve tüm içerik üreticilerine duyurdu. Platformun reklamverenlere uygun içerik yönergeleri üzerine değiştirilen politikalar, platformun küfür ve şiddete yaklaşımında yeni bir dönemi tanıtmayı sağladı.

Netflix'ten sonra şimdi de Disney! Hesap paylaşma dönemine son... Netflix'ten sonra şimdi de Disney! Hesap paylaşma dönemine son...

youtube-1

Bazı YouTube kanallarının eski videoları, değişen kurallar nedeniyle para kazanmaya kapatıldı ve yapılan bu değişikliğe tepki gösteren içerik üreticileri, şirketin bu konuda köşeye sıkıştırdı.

YouTuber'lar, YouTube'u hakaret yağmuruna tuttular

YouTube, geçtiğimiz aylarda reklam politikaları ve şiddet ve oyun içi şiddet içerikleri dahil olmak üzere platform çapında bazı değişikliklere gitti. Tepkiler üzerine YouTube, ünlü kanallar tarafından tepki toplamamak için 'şiddet' tanımı konusunda bazı geri adımlar atmak zorunda kaldı. YouTube son güncelleme ile birlikte, videonun ilk 7 saniyesinde sürekli olarak küfür kullanıldığında reklam özelliğini tamamen engellemeye başladı. İçerik üreticilerin tepkisini toplayan bu durum, şirket tarafından inceleme altına alındı.

youtube netflix oluyor (1)

Son günlerdeki tepkiler hakkında açıklama yapan şirket sözcüsü Michael Aciman, “Son haftalarda birçok içerik üretici, yaptığımız güncelleme ile ilgili çeşitli geri bildirimlerde bulunuyor. Bu geri bildirimlerin bizler için önemli olduğunu belirtmek isterim. İçerik üreticilerin endişelerini gidermek için politikalarımızda bazı değişiklikler yapma sürecindeyiz. Politikalarımızı yeniden düzenlediğimizde içerik üreticiler ile iletişime geçeceğiz.” dedi.

Küfür politikasında değişikliğe giden şirket, “lanet olsun” gibi kelimelerin artık saygısız olarak nitelendirilmeyeceğini açıkladı. Bununla birlikte, diğer hakaretlerin ve küfürlerin aynı şekilde yani eskisi gibi değerlendirileceğini duyuruldu. YouTube videosunda söylenecek hakaretler ve tüm kötü sözler küfür olarak kabul edilecek.

Editör: Enes Sapmaz