YouTube’a içerik üreten ve paylaşan biriyseniz, hazırladığınız içeriklerin başka kullanıcılar tarafından izin alınmadan paylaşılması veya kısmen paylaşılması durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu tür bir durum ile karşı karşıya kalındığında YouTube’un size sunmuş olduğu telif hakkı nedeni ile kaldırma talebini kullanabilirsiniz. Telif hakkı talebiniz YouTube tarafından kabul edilirse, kaldırılmasını istediğiniz video hemen veya 7 gün içinde platformdan kaldırılır.

Telif hakkı talebi oluşturulurken kaldırılmak istenen videonun hemen platformdan kaldırılmasını veya 7 gün içinde kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Hemen kaldırmayı seçer ve talebiniz haklı görülürse, telif hakkı nedeni ile videosu kaldırılan kanala ihtar verilir, ihtarların da kanal kapatmasına kadar giden kötü sonuçları olabilir. 7 gün içinde bir videonun telif hakkı nedeni ile platformdan kaldırılmasını istemenin sonucu ihtar olmaz. Ancak, verilen süre zarfında videoyu kaldırmayan kanal sahibi süre bitiminde ihtar yer.  YouTube’da karşılaştığınız bir videonun telif haklarına sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, haberimizin detaylarında bulunan adımları takip ederek telif hakkı nedeni ile kaldırma talebini düzenleyebilirsiniz.

Monitörün sesi nasıl açılır? Monitörün sesi nasıl açılır?

YouTube telefi hakkı talebi nasıl yapılır?

YouTube’da bir videoya telif hakkı atmak ve oluşturduğunuz talep üzerine videonun kaldırılmasını istiyorsanız, bu link üzerindeki talep formunu oluşturabilir veya aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  • YouTube Studio web sayfasını ziyaret edin. Oturumunuzu başlatın.
  • Sol menüde bulunan “Telif hakkı” seçeneğine tıklayın.

2022-09-13 10_10_24-Kanal kontrol paneli - YouTube Studio

  • Sağ tarafta bulunan “Yeni kaldırma istediği” seçeneğine tıklayın. (Geçmişte yaptığınız telif hakkı talepleri bu alanda gözükür.)

2022-09-13 10_10_38-Ayarlar

  • Telif hakkı nedeni ile kaldırma talebi formunu düzenleyin ve “Gönder” seçeneğine tıklayarak gönderin.

2022-09-13 10_11_15-Ayarlar

Bu talebi oluştururken gerekli bilgileri kesinlikle doğru girin ve girdiğiniz bilgilerin doğruluğunu kontrol edin. Ayrıca, 3. Kaldırma seçenekleri bölümünde bulunan “Hedeflenen videoları kaldırma zamanlaması” bölümünde yapacağınız seçeneklere önem verin.

Planlı seçeneğini seçerseniz, video kaldırma işlemi 7 gün sonunda yapılacaktır. Bu 7 gün içinde videoyu yükleyen kanal videoyu kaldırısa, kanal sahibi telif hakları nedeni ile ihtar almaz. Ancak, 7 gün sonunda video hala kanalda duruyor ise kanal sahibi ihtar yer ve ihtar sayısına göre YouTube’dan ceza alır.

Standart seçeneğinde ise video direkt olarak kanaldan kaldırılır ve kanal ihtar cezası alır.

Önemli bir diğer seçenek de “Kopyalar”. Kopyalar seçeneğini seçerseniz, telif hakkına sahip olduğunuz video veya içerik bir daha YouTube’da gösterilmez.

YouTube telif hakkı cezası nedir?

YouTube’da bir kanal ilk kez telif hakkı cezası alırsa Telif Hakkı Okulu’nu tamamlaması gerekir. Telif Hakkı Okulu, içerik üreticilerinin telif hakkı ile ilgili bilinçlenmesi ve telif hakkının nasıl uygulandığı ile ilgili bilgileri öğrenmesine yardımcı olur.

YouTube’da en fazla 3 telif hakkı cezası yiyebilirsiniz. Üçüncü ihtarı alan hesapların ilişkili olduğu bütün kanallar kapatılır. Hesabınıza yüklenen tüm videolar kaldırılır. 3 ihtar alan hesaplar bir daha yeni kanal açamazlar.

Youtube telif hakkı hak talebi nedir?

YouTube, platformunda telif hakkı ile korunan içeriği kolayca tanımlamak ve yönetmek için Google tarafından geliştirilen dijital parmak izi sistemi olan Content ID sistemini kullanır. Content ID sistemi sayesinde, YouTube videolarının içerisinde korunan veriler direkt olarak telif hakkı hak talebi ile korunur.

Content ID sistemi ile bir videonun içeriğinde telif hakkı korunan bir veri bulunursa video, telif hakkı hak talebi ile sınırlanır ve videoyu yükleyen kanal, hak talep edilen videodan para kazanamaz. Videonun gelirleri telif hakkına sahip olan kişiye aktarılır.

Telif hakkı ile hak talep edilen bir video kanalınıza zarar vermez, sadece o videodan para kazanamazsınız. Ancak, videonuzun telif haklı bölümünü kırparak, telif haklı şarkıyı değiştirerek veya sesini kapatarak hak talebinden kurtulabilirsiniz.

Editör: Engin Çepnioğlu