YouTube’da video izlemeyi seviyorsanız, takip ettiğiniz birçok kanal da vardır. Bu kanalların bazıları canlı yayın açarlar. Bu canlı yayına katılan izleyiciler dilerseler kanala destek olabilirler. Super Chat ve Super Sticker bu destek yöntemlerindendir. Bu araçlar sayesinde mesajlarınız ön plana çıkar ve ödediğiniz paranın çoğunu içerik üreticisi alır. Siz de bu yeni özellikleri merak ediyor ve nasıl kullanacağınızı soruyorsanız, cevapları haberimizin detaylarında bulabilirsiniz.

YouTube Super Chat nedir?

Super Chat özelliği YouTube tarafından geliştirilen ve canlı yayınlarda kullanılan bir özelliktir. Bu özellik sayesinde canlı yayında göndermek istediğiniz mesajlar sohbet akışında vurgulanır ve ön plana çıkar. Super Chat ile gönderilen mesajlar ücretlidir ve ücreti mesajın ne kadar sohbet akışında kalacağı ve rengine göre değişiklik gösterir. Mesajınızın sohbet akışında daha uzun vurgulanması için daha fazla ücret ödemelisinizdir.

Super Chat ile gönderdiğiniz mesajlar, süreleri bitene kadar sohbet akışının üzerine sabitlenir. Ancak bu süre zarfında kanal sahibi canlı yayını kapatırsa Super Chat’iniz de sonlanır. Super Chat’ler bir sonraki canlı yayına aktarılmaz.

YouTube Super Sticker nedir?

Super Sticker özelliği sayesinde göndermek istediğiniz mesajı bir dijital veya animasyonlu şekilde gönderebilirsiniz. Mesajın animasyonu ve sohbet akışında kalma süresine göre ücreti de değişir. Sohbet akışında sabitlenen animasyonlu ve dijital mesajlara ödenen ücretin büyük çoğunluğunu içerik üretici alır. Super Sticker ile Super Chat arasındaki tek fark, Super Sticker’ın dijital ve animasyonlu mesajlar olmasıdır.

 Satın alma sınırları:

5 ABD doları (veya yerel para biriminizin karşılığı) altı satın alım işlemleri sohbet akışında gösterilmez. Ayrıca günlük harcama limiti 500 ABD doları, haftalık harcama limiti sınırı ise 2000 ABD dolarıdır ( veya yerel para biriminizin karşılığı).

Kanal sahibi isterse Super Chat ve Super Sticker özelliğini devre dışı bırakabilir.

YouTube Super Chat nasıl kullanılır?

 • YouTube uygulamanızı başlatın. (Mobil ve bilgisayar için aynı kullanım şekli mevcuttur.)
 • Super Chat göndermek istediğiniz canlı yayına gelin.
 • Canlı yayının sağ alt köşesinde bulunan dolar simgesine dokunun. (Bu simge yok ise kanal sahibi özelliği devre dışı bırakmıştır)

super chat (1)

 • “Super Chat” seçeneğine tıklayın.

​​​​​​​super chat (2)

 • Mesajın ücretini belirlemek için kaydırma çubuğunu kullanın veya dilediğiniz tutarı girin. Dilerseniz mesajınızı yazın ve “Satın Al ve Gönder”e dokunun.

​​​​​​​super chat (3)

 • İşlemi tamamlamak için ödeme talimatlarını uygulayın. Mesajınız Super Chat’lenecektir.

​​​​​​​super chat (4)

YouTube Super Sticker nasıl gönderilir?

 • YouTube uygulamanızı başlatın. (Mobil ve bilgisayar için aynı kullanım şekli mevcuttur.)
 • Super Chat göndermek istediğiniz canlı yayına gelin.
 • Canlı yayının sağ alt köşesinde bulunan dolar simgesine dokunun. (Bu simge yok ise kanal sahibi özelliği devre dışı bırakmıştır.)
 • “Super Sticker” seçeneğine dokunun.

​​​​​​​sticker (4)

 • Beğendiğiniz etiketi seçin. (Her etiketin ücreti ve sohbet akışında kalma süresi farklıdır.)

​​​​​​​sticker (2)

 • “… Karşılığında Gönder”e dokunun.

​​​​​​​sticker (1)

Apple marka olmayan kulaklıklar iPhone'larda çalışır mı? Apple marka olmayan kulaklıklar iPhone'larda çalışır mı?
 • İşlemi tamamlamak için ödeme talimatlarını uygulayın. Dijital veya animasyonlu mesajınız gönderilecektir.

​​​​​​​sticker (3)

Super Chat veya Super Sticker ile gönderdiğim mesajların ücret iadesi yapılır mı?

Bu iki özellik ile gönderdiğiniz mesajların ücret iadeleri yapılmaz. YouTube geri ödeme politikaları gereği bu ödemeler gönüllü ödeme sayılır ve ücret iadesi yapılmaz.

Editör: Engin Çepnioğlu