Alien filmlerindeki ürkütücü 'Chestburster' yaratığının siyah gözleri, keskin sıralı dişleri ve öfkeli görünen yüz ifadesi ile benzerliği ile dikkat çeken mor yılan balıkları, geçtiğimiz günlerde Çinli bir balıkçı tarafından fark edildi ve kameraya alındı.

asdads

Ama neyse ki, sinemadaki akrabalarından çok daha farklı olan mor yılan balıkları, sadece 30 cm uzunluğa kadar büyür ve habersiz uzay astronotları yerine küçük balıklar ve kabuklularla beslenirler.

Nadir olarak görülen mor yılan balıkları, Çin'in doğusundaki Jiangsu eyaleti, Yixing'deki Taihu Gölü'nde rastlanıldı. Normalde sığ sularda ve nehirlerde görülen türlerinin doğal yaşam alanlarından bu kadar uzakta görülmesi alışılmadık bir durumdur.

adsasdds

Mor -yılan balıkları amhidromudur, yani deniz ve tatlı su ortamları arasında düzenli olarak göç ederler. Ayrıca bronşlarına hava alarak ve çamurda yüzerek uzun süre su dışında hayatta kalabilirler.

Balık tanımlama uzmanı Morgan Grant, yaratığın Taenioides veya Eelgobies adlı bir gruba ait olduğunu açıkladı. Grant verdiği demeçte, "Bu balıklar, batı Pasifik ve Hint Okyanuslarındaki haliçlerde veya kıyı deniz sularında bulunur"  yazdı.

dasdadasd

"Bulanık suda yaşadıkları ve avlarını yakalamak için görüşten çok dokunmaya güvendikleri için genellikle deriyle kaplı, gelişmemiş gözleri var. İşte bu yüzden çok vahşi dişlere sahipler, çünkü öğle yemeği bulduklarında bırakmak istemiyorlar!"

Paris, 'kaldırım mafyası' e-scooter şirketlerin savaş açtı! Paris, 'kaldırım mafyası' e-scooter şirketlerin savaş açtı!

İşte 'Alien' filminden fırlamış o yılan balıkları...

Editör: Enes Sapmaz